aDSC_6658 aDSC_6658
aDSC_5191 aDSC_5191

Snídat i před sportovní činností?

12.03.2014 10:38

Na jednom ze serverů o zdravém životním stylu jsem se dočetla, že je dobré cvičit po ránu, ještě než se tělo probudí a začne protestovat . Otázkou je, zda snídat i před sportovní činností nebo trénovat na lačno. Ať už máte ráno v plánu cestu do práce nebo sportovní aktivitu, rozhodně se nejdříve nasnídejte. Pokud se ráno nenasnídáme – nemáme energii pro mozek a zároveň nemáme dost cukru, aby mohlo docházet ke spalování tuku. Takže je tělo nuceno odbourat zásoby cukru ve svalech a někdy také poslední zdroj energie – svalovou bílkovinu. Osobně snídám každé ráno chvilku po probuzení, mám prostě hlad. Nebojte se, že nic nezhubnete, v případě, že se ráno nasnídáte. Opak je pravdou.

foto: fotolia.com

Pokud nejste zvyklí snídat, třeba vám pomůže pár rad, jak se nasnídat, když…

  • …ráno nemáme v plánu sportovní aktivitu

Snídaně by měla být nejpozději do hodiny po probuzení. Měla by zahrnovat sacharidovou složku (pečivo, cereálie, müsli), bílkoviny (jogurt, sýr, šunku, luštěninovou pomazánku) a ještě kousek ovoce, nebo zeleniny.

  • …máme trénink ráno, ale ne hned po probuzení

Snídani si naplánujeme tak, aby mezi ní a pohybovou aktivitou byla alespoň 1 hodina, lépe 1,5 hodiny pauza. Je to prostor pro kvalitní trávení, vstřebání přijaté energie pro svalovou práci a zároveň aby nás při sportu netlačilo jídlo v žaludku. Složení je stejné, jako v den bez sportovní aktivity, ale snídaně by neměla obsahovat zeleninu.

  • …máme trénink téměř hned po probuzení

Pokud máme naplánovanou sportovní aktivitu velmi brzy a začínáme s ní prakticky chvilku po probuzení, není vhodné sníst běžnou snídani, zároveň není ani ideální nesnídat vůbec. Je potřeba tělu dodat alespoň menší množství lehce stravitelné energie, která nezatíží trávení. Jídlo by mělo být sacharidové povahy. Můžeme zvolit například půlku banánu, malou müsli tyčinku, kousek bábovky či 2 lžíce ovesných vloček. Po skončení pohybové aktivity si pak dáme běžnou snídani bez časové prodlevy.

Pokud naše ranní aktivita trvá kratší dobu, cca do 30 minut, je vhodné cvičit na lačno. Tělo totiž začne nejprve odbourávat sacharidy nahromaděné z předešlého dne a hned poté sáhne na tuky, kterých se zbavujeme velmi těžko. Jelikož je cvičení pouze krátkodobé povahy, nestihne tělo odbourávat svalovou bílkovinu, kterou si naopak chceme udržet. Ideální je krátké ranní cvičení, po kterém následuje zdravá snídaně.

A hlavně, vnímejme své pocity a to, co nám tělo říká. To je nejlepší ukazatel.

autor: Tereza Horáčková, doformy.wordpress.comZobrazit komentáře »
« Skrýt komentáře

Komentáře k článku

Přidat komentář
Jméno:
Opiště prosím kód captcha
pozn.: šedá - neregistrovaný uživatel, zelená - registrovaný uživatel, červená - administrátor


Další články v této sekci

Dále čtěte na SquashPage.net