aDSC_2394 aDSC_2394

ATCO PSA World Series Finals

03.01.2012 13:49

8.1.2012 Finálové zápasy ozdobou turnaje

Již první finálový zápas mezi Nicol David a Madeline Perry nabídl vyrovnané klání. Perry našla účinnou taktiku a agresívní hrou si dokázala vybudovat v každém ze setů několikabodový náskok. V kritických okamžicích však neudržela maximální soustředění a několika nevynucenými chybami "donutila" svou soupeřku zvítězit. Výtečný zápas.

Nicol David vs. Madeline Perry 11:9, 11:9, 11:9

Bylo-li prvvní finále výtečné, je obtížné najiít adekvátní slovní obrat pro popis toho, co se odehrálo mezi Gregem Gaultierem a Amr Shabanou. Fyzický extrémně náročný zápas s řadou dlouhých a těžko uvěřitelných výměn. Po prvním setu se zdálo, Gaultier nedá Shabanovi šanci a podobně jako v zápase základní skupiny rychle získá celý zápas pro sebe. Nebyl by to však Greg, aby se nenechal rozhodit verdikty rozhodčích (dlužno poznamenat, že rozhodčí odvedli svou práci dobře). Amr Shabana okamžitě dokázal využít ztráty koncetnrace soupeře a dovést druhý i třetí set pro sebe. Gaultier pochopil, že jeho jedinou šancí je stoprocentní pozornost, zjednodušil a zpřesnil svou hru a získal čtvrtý set. V pátém setu na obou borcích zřetelné, kolik sil je zápas stál, přesto oba pokračovali ve squashové ekvilibristice. Amr Shabana předvedl skok hodný Borise Beckera v dobách největší slávy a Greg následný úder poslal o centimetr níže než zamýšlel. Až do stavu 4:4 nedokázal ani jeden z hráčů získat větší náskok. Bohužel se v tomto okamžiku Gaultier rozhodl opět věnovat hlavně diskusi s rozhodčím. Výsledkem čehož bylo napomenutí a rozhodující šňůra bodů pro Amr Shabanu. Francouz se ještě pokusil vrátit do zápasu, ale darovaný náskok byl příliš luxusní. Fantastickou podívanou pro sebe rozhodl Amr Shabana.

Amr Shabana vs Gregory Gaultier 6:11, 12:10, 11:7, 7:11, 11:8

Doporučuji shlédnut záznam na PSA Squash TV

7.1.2012 Semifinálové boje odehrány

Muži:

Pozici jedničky nedokázal v prvním semifinále obhájit domácí James Willlstrop v zápase s bývalou světovou jedničkou Amr Shabanou. Shabana tak pokračuje v pro něj typických výkyvech formy - tentokrát předvedl squash, o kterém se dá hovořit pouze v superlativech a zaslouženě se nominoval do zítřejšího finále. Tam se utká s Gregem Gaultierem, který potvrzuje, že pro letošní rok je skvěle připraven. GG porazil Karima Darwishe.

Amr Shabana vs James Willstrop   13/11, 11/5
Gregory Gaultier vs Karim Darwish 11/5, 11/5

Ženy:

Získat set proti Nicol David lze považovat za úspěch, takže Laura Massaro se s turnajem loučí po úspěšné porážce 1:2. Ve druhé semifinále žen porazila Irka Madeline Perry domácí favoritku Jenny Duncalf

Nicol David vs Laura Massaro 8/11, 11/4, 11/3 (33m)
Madeline Perry vs Jenny Duncalf 11/13, 11/8 11/5 (42m)

Zítřejší finále (hraje se od 15:00):

Amr Shabana vs Gregory Gaultier
Nicol David vs Madeline Perry

zápasy je možné sledovat v přímém přenosu na PSA Squash TV

2.1.2012 Dalším vypadlíkem ze startovní listiny je Nick Matthew. Nick je po Ramy Ashourovi druhým TOP playerem, který musel vzdát pro zranění. Nickovo místa zaujme Nizozemec Laurens Jan Anjema - čerstvá světová devítka.

31.12.2011 Finále Světové série klepe na dveře. Turnaj uspořádaný již potřetí v řadě v londýnském Queen\'s klubu završí squashovou sezónu roku 2011. Turnaj s dotací 110 000 U$ je obdobou tenisového Turnaje mistrů; nominace na akci je podmíněna úspěšným učinkováním na turnajích zařazených do seriálu World Series.

Osm nejlepších (a zdravých) mužů a žen roku 2011 bude rozděleno do dvou čtyřčlenných skupin. V rámci skupin se hráči utkají systémem každý s každým (4-6.1.2012). Vítěz skupiny 1 se následně utká s druhým ze skupiny 2 (a naopak) (7.1.2012), vítězové semifinálových bojů se 8.1.2012 porvou o celkový triumf.

Z pánské osmy vypadl dlouhodobě zraněný Ramy Ashour (stehenní sval), který se (konečně) rozhodl upřednostnit doléčení zranění před startem na lukrativním podniku. Ramyho nahradí reprezentační kolega, Mohamed El Shorbagy.

Loni se finále z důvodu nepokojů v Londýně neodehrálo, střetnout se měli Nick Matthew s Amr Shabanou a Laura Massaro s Jenny Duncalf.

A na závěr dobrá zpráva: lístky jsou ještě k mání.

Muži měli v roce 2011 celkem devět příležitostí bodovat do žebříčku World Series