aDSC_4797 aDSC_4797

PSA Grasshopper Cup 2014

25.04.2014 08:20

Vítězem letošního ročníku Grasshopper cup 2014 se stává 34-letý [3] Amr Shabana po velmi těžkém zápase s [6] Tarekem Momenem 3:2. Starší z Egypťanů vedl již 2:0 na sety, když mladší soupeř dokázal posbírat všechny síly a vyrovnat na 2:2. V ten moment se zdálo, že se Tarekovi podaří nevídaný postup turnajem až k zisku titulu, když zkušenější hráč předvedl neuvěřitelnému davu povzbuzujícíh diváků, zo znamená urdžet "nervy na uzdě". Zůstal soustředěný, i když jen od prohry dělilo pár míčů a během posledních 2 minut zápasu obrátil výsledek ve svůj prospěch.

Gratulujeme všem squashistům k výborným výsledkům a přejme turnaji do dalších let minimálně tak skvělou účast hráčů, jako v tomto ročníku.

26.4.2014 V Curychu proběhne v neděli odpoledne egyptské finále. V rozhovoru po odehrání semifinále [3] Amr Shabana - [2] Borja Golan vítěz "poděkoval" svému krajanovi Omaru Mosaadovi za výkon ve čtvrtfinále, kde řádně unavil jeho španělského soupeře. Borja Golan nastoupil do utkání viditelně unavený, měl problémy přimět své tělo k pohybu a akceleraci, čemuž odpovídá výsledek 3/11 za 7 minut. Druhý set byl již vyrovnaný, hráči předvedli několik nevynucených chyb, hra nakonec připadla Egypťanovi 13/10 za 16 minut. Třetí set Borja držel naději, dokonce vybojoval vedení 10/8, ale Amr předvedl během několika vteřin obrat, srovnal na 10/10 a zvítězil 12/10, když zápas ukončil chybně zakončený úder španělského squashisty.

Semifinále 6 hráče světa a nasazené jedničky turnaje Jamese Willstropa s Egypťanem a světovou 12 Tarekem Momenem se odehrával v jiné režii. Tipy na výsledek zápasu před utkáním byly 3:1 ve prospěch anglické ho squashisty. Výsledku prvního setu 11/6 pro Tareka ještě nikdo nepřikládal zásadní význam, ani jeden z hráčů příliš nekazil, James nehrál vyloženě špatně. Druhý set, do kterého Angličan vletěl jako vítr, jen potvrdil papírové předpoklady stav na sety 1:1. V úvodu třetího gamu se ale na Jamesovi za stavu 3/2 projevil pokles energie, Tarek situace okamžitě využil a získal 5 po sobě jdoucích míčů, dostal se do vedení 10/4, ještě "povolil" soupeři 2 míče, ale set získat pro sebe stejně jako v prvním 11/6. Čtvrtý set si naopak vzal zase James 8/11, předváděl divákům elegantní squash, nedopustil se jediné vynucené chyby, zato soupeř hned 4. Srovnáno 2:2 na sety. Na začátku pátého setu James chytil druhý dech a zdálo se, že vedení 5/1 již nepustí a postoupí do finále. Přišlo ale jedno sporné rozhodnutí "no let" a dav diváků, pod dojmem nespravedlivého rozhodnutí začíná podporovat "poškozeného" egyptského hráče. Tarek nachází novou sílu (po zápase také jako první poděkoval právě divákům za to, že jej hnali do finále) a dostává šesti po sobě jdoucími míči sebe do vedení 6/5. Obecenstvo šílí, hráči pokračují ve výborných výkonech do stavu 9/9 a hned další míč ohlašuje první matchball, který je následně nemilosrdně proměněn.

Nechme se překvapit, komu zůstalo více sil do posledního zápasu turnaje a zda nad hlavu zvedne pohár žák nebo učitel :-). Finále [3] Amr Shabana vs [6] Tarek Momen začíná v neděli v 16 hodin.

výsledky semifinále:

[6] Tarek Momen (EGY) bt [1] James Willstrop (ENG) 11-6, 1-11, 11-6, 8-11, 11-9 (93m)
[3] Amr Shabana (EGY) bt [2] Borja Golan (ESP) 11-3, 13-11, 12-10 (43m)

[3] Amr Shabana (EGY) bt [2] Borja Golan (ESP) 11-3, 13-11, 12-10 (43m) - See more at: http://www.psaworldtour.com/news/20140426/shabana-momen-set-up-all-egyptian-final_2281852_3789717#sthash.d0T5q4tL.dpuf

26.4.2014 V Curychu se dnes večer odehrají semifinálové zápasy. A je jisté, že [4] Daryl Selby si třetí rok po sobě ve finále nezahraje (v roce 2012 zde zvítězil, v roce 2013 ve finále podlehl Alisteru Walkerovi). Včera jej ve čtvrtfinále vyřadil [6] Tarek Momen, který do Švýcarska na tento turnaj přijel poprvé v kariéře. Nasazená jednička James Willstrop si posedmé v řadě za sebou poradil s německým hráčem Simonem Rosnerem a v semi se na kurtu postaví 26-ti letému Tarekovi.

Ve spodních čtvrtfinálových zápasech [3] Amr Shabana překonal krajana [Q] Mohameda Abouelghara 3:0 a v semifinále vyzve nasazenou dvojku Borju Golana. Španěl ve čtvrtfinále oplatil svému soupeři Omaru Mosaadovi porážku z El Gouny před týdnem a v zápase dlouhém 134 minut jej porazil 3:1. Od herní délky zápasu je potřeba odečíst přerušení 22 minut, kdy vypadl proud a na kurtě nesvítila světla a nebylo možno hrát.

25.4.2014 V největším švýcarském městě Curychu probíhá v těchto dnech Grasshopper Cup 2014 s dotací $50k. V předešlých dvou dnech bylo odehrané 1. kolo hlavní části soutěže, do kterého nastoupilo celkem 16 hráčů. Dnes je na pořadu dne čtvrtfinále, ve kterém si zahrají, až na jeden případ, všichni nasazení favorité. Úspěšný nebyl pouze [8] Cameron Pilley v zápase s kvalifikantem Mohamedem Abouelgharem (57 hráč PSA), kterému podlehl za 62 minut 1:3. Mladičký 20-ti letý Egypťan dosáhl postupem do čtvrtfinále zatím největšího úspěchu své kariéry. Zde se střetne se svým slavnějším krajanem Maestrem [3] Amrem Shabanou.

[1] James Willstrop (ENG) v [5] Simon Rösner (GER)
[4] Daryl Selby (ENG) v [6] Tarek Momen (EGY)