aDSC_7070 aDSC_7070

Tournament of Champions 2014

25.01.2014 17:56

Amr opanoval Grand Central Terminal v New Yorku a opět prokázal, že začátky kalendářních roků patří jemu. Po vítězství nad Nickem Matthewem (3:2) a Jamesem Willstropem (3:1) si ve finále vychutnal čerstvou PSA jedničku Grega Gaultiera 3:0 za pouhých 42 minut !!! (mužské finále trvalo kratší dobu, než to mezi Nicol David a Laurou Massaro). Shabana potvrdil, že do New Yorku přijel skutečně ve formě, na kurt nastoupil se zlověstně odhodlaným výrazem a Grega doslova vyřídil 11/8, 11/4 a 11/3. Na tomto turnaji předvedl Egypťan neuvěřitelný squash, který jsme u něj byli zvyklí vídat v dobách jeho vrcholné slávy v letech 2006 až 2008 a zcela zaslouženě tak po dlouhé době (naposledy v roce 2011) získává titul z turnaje PSA World Series.

A na závěr jedna dobrá zpráva pro nás, evropské squashové fanoušky. I my máme dostupnou možnost spatřit na vlastní oči umění Maestra, který se před pár dny nechal zapsat na soupisku turnaje Grasshopper Cup v Curychu v termínu 23.-27.dubna 2014.

Ženy již také znají svou vítězku, Nicol David si v repríze loňského prohraného finále tentokrát poradila s Angličankou Laurou Massaro ve třech setech (11/4, 13/11 a 11/8) a přidala tak do své sbírky jeden z titulů z velkých turnajů, který ještě neměla doma na poličce. Zápas trval 45 minut, tedy přibližně polovinu doby utkání, které spolu tyto hráčky sehrály na US Open v říjnu 2013. Nicol zde v New Yorku ovládla první set, ve druhém se však musela obracet hodně nepříznivé skóre 1/6 a posléze 3/7 až na konečných 13/11. Ve třetím již malajská hráčka nedopustila takový rozdíl jako ve druhé hře, udržovala si mírný náskok 7/5 ... 9/6 ... 10/6, až nakonec za stavu 11/8 mohla dál průchod radostnému gestu z výhry.

24.1.2014 V semifinálovém zápase našeho nočního času pokořil [7] Amr Shabana dalšího silného soupeře [4] Jamese Willstropa a před dnešním finále tak zůstává pro diváky i samotné hráče pouze jedna otázka - bude mít Maestro dostatek fyzických sil, aby to stačilo i na porážku Grega Gaultiera? Amr dokazuje, že jeho příprava cílená na začátek roku je pro něj to pravé. Před rokem podobně famózním výkonem, jaký letos předvádí v New Yorku, ovládl finále ATCO PSA World Series (turnaj nejlepších 8 hráčů světa). Amr dnes v noci porazil Jamese 3:1 na sety (11/5, 5/11, 11/5 a 11/5) a po zápase svůj výkon okomentoval jen slovy "Jsem jako v sedmém nebi".

Pro Grega bylo jeho semifinále s Mohamedem Elshorbagy o to více svazující, že se v něm hrálo o nejen o postup do finále turnaje, ale i o možnost vrátit se na post světové jedničky a sesadit tak Nicka Matthewa k pomyslného trůnu (světovou jedničkou se Greg stal zatím pouze 1x v listopadu 2009 a to na pouhý měsíc). Výhrou nad Egypťanem se Gregovi tento sen podařil a již nyní má jistotu, že v únoru bude figurovat na žebříčku PSA jako number 1. Celý tento zápas byl hodně emotivní, ostatně, u francouzského squashisty jsme na něco takového ale zvyklí :-). Uvidíme, jak moc se Greg ve svém zápase vyčerpal a kdo nakonec ovládne jeden z divácky nejoblíbenějších turnajů světa.

Trochu ve stínu mužských zápasů zůstaly semifinálové zápasy žen. Nicol David na tomto turnaji zatím neztratila ani set a finálová účast ji nestála až tolik sil. Její soupeřkou bude Angličanka a druhá nasazená hráčka turnaje Laura Massaro.

23.1.2014 Dnešní noční zápasy nepřipravily v mužské části žádné další překvapení. Greg Gaultier bez větších problémů přehrál Simona Roesnera 3:0 a Mohamed Elshorbagy poslal domů Daryla Selbyho 3:1.

[3] Mohamed Elshorbagy (EGY) bt [8] Daryl Selby (ENG) 3-1: 8-11, 11-7, 11-5, 11-8
[1] Gregory Gaultier (FRA) bt Simon Rosner (GER) 3-0: 12-10, 11-6, 11-7

Dnes v noci našeho času očekáváme mužská semifinále :

[7] Amr Shabana (EGY) v [4] James Willstrop (ENG)
[3] Mohamed Elshorbagy (EGY) v [1] Gregory Gaultier (FRA)

6-ti minutový sestřih toho nejlepšího ze čtvrtfinálového utkání Nick - Amr.

V ženském čtvrtfinále vyřadila Francouzka Camille Serme Irku Madeline Perry, která je na světovém žebříčku WSA o jednu pozici výše, než Camille. V semifinále, které se odehraje také dnes, se na kurtu střetnou :

Dnes očekáváme tato ženská semifinále :

[1] Nicol David (MAS) v [4] Alison Waters (ENG)
[5] Camille Serme (FRA) v [2] Laura Massaro (ENG)

22.1.2013 Maestro is only one! Tak by se dalo charakterizovat čtvrtfinálové utkání mezi čtyřnásobným mistrem světa Amrem Shabanou a současnou světovou jedničkou Nickem Matthewem. Amr zvítězil 3:2 po setech 9/11, 12/10, 11/7, 2/11 a 11/9 a zápas byl jednoznačně tím nejlepším, co jsme zatím z New Yorku viděli. Egypťan opět předvedl světu, že věkové dispozice jsou v jeho případě nic neříkající veličina ... v pohybu na kurtě se vyrovnal svému mladšímu soupeři, byl u každého míčku. Ve čtvrtém setu za stavu 0:5 v jeho neprospěch se Amr pravděpodobně rozhodl šetřit síly, fyzické i mentální, a set přenechal soupeři, aby o to silnější nastoupil do setu závěrečného a dokázal v něm utkání dovést do vítězného konce. Diváci nenechali hráče ani chvilku na pochybách, kdo je v tomto zápase jejich oblíbencem a hnali Shabanu k ještě lepšímu výkonu. Vítězství Egypťana je o to více ceněné, vzhledem k formě Nicka Matthewa, který teď momentálně předvádí svůj nejlepší squash za poslední rok a půl. V semifinále bude Amr Shabanovi soupeřem další anglický hráč James Willstrop, který vyřadil svého krajana Petera Barkera 3:1 (11/7, 5/11, 12/10 a 11/5).

Ženy mají odehrané komplet kolo první a dnes je na jejich rozvrhu celé čtvrtfinále.

21.1.2014 V pondělí se na Turnaji Šampionů dohrávala druhá část druhého kola soutěže mužů. Mírným překvapením z pohledu papírových předpokladů může být vyřazení pátého nasazeného hráče turnaje a světové 6 Egypťana Karima Darwishe německým hráčem Simonem Rosnerem. Simon je ale v současnosti 13 hráč světa se stále se zlepšujícímí výkony a ve skutečnosti jeho výhra 3:0 za 45 minut (11/2, 12/10, 11/5) až tolik nepřekvapí.

Ženy dohrají během dneška komplet první kolo. A hned jsme v něm zaznamenali několik překvapivých výsledků. Angličanka Sarah-Jane Perry (17 hráčka světa) postoupivší z kvalifikace dokázala za 63 minut vyřadit nasazenou [7] Jenny Duncalf 11/5, 11/9, 8/11, 9/11 a 11/4. Druhým nečekaným zápasem bylo utkání Irky Madeline Perry se třetí ženou světa Egypťankou Raneem El Welily - do čtvrtfinále postoupila za 49 minut nenasazená Madeline, když otáčela skóre ze stavu 0:2 (8/11, 4/11, 11/6, 11/6 a 11/9). Domácí naději Amandu Sobhy vyřadila za 25 minut [4] Alison Waters po setech 3/11, 9/11 a 6/11.

20.1.2014 V New Yorku proběhla neděle spíše ve znamení klidu. Hrála se první polovina mužské části 2. kola. Do čtvrtfinále bez větších problémů postoupili favorité. Ženy dokončily kvalifikaci. K radosti domácích diváků se do hlavní soutěže probojovala americká squashová juniorská hvězda, juniorská světová šampiónka z roku 2010 a studentka Harvardské univerzity v jedné osobě - Amanda Sobhy.

19.1.2013 První kolo mužů dohráno, kvalifikace žen dospěla do posledního kola. Nejvyšší stupeň ohrožení zažil Karim Darwish, který se svým obrovitým (193cm) krajanem Omarem Mosaadem prohrával již 2:0 na sety, aby se na konci zápasu loučil vítězným gestem. V podobné situaci byl i německý reprezentant Simor Rosner, který prohrával 2:1 se zdánlivě neunavitelným Sauravem Ghosalem z Indie. Leč pátý set ukázal, že kilometry naběhané v průběhu zápasu se přece jenom sčítají a Ghosal již nedokázal uběhat to, co v předchozím dějství.

Saurav Ghosal, Simon Rosner

[3] Mohamed El Shorbagy
(Egy) 3-0 Todd Harrity (Usa) 11/3, 12/10, 11/2 (28m)
Tarek Momen (Egy) 3-0 [Q] Omar Abdel Meguid (Egy)   11/5, 11/6, 11/8 (32m)
Chris Simpson (Eng) 3-1 [Q] Ali Farag (Egy)                 9/11, 11/0, 12/10, 11/5 (69m)
[8] Daryl Selby (Eng) 3-0 [Q] Adrian Waller (Eng)         11/9, 11/7, 11/5 (43m)
[5] Karim Darwish (Egy) 3-2 Omar Mosaad (Egy)          6/11, 11/13, 11/7, 11/5, 11/9 (82m)
Simon Rosner (Ger) 3-2 Saurav Ghosal (Ind)                14/12, 14/16, 4/11, 11/9, 11/5 (90m)
Alister Walker (Bot) 3-0 Miguel Rodriguez (Col)           13/11, 11/7, 18/16 (67m)
[1] Grégory Gaultier (Fra) 3-0 Tom Richards (Eng)        11/4, 11/8, 11/6 (41m)

18.1.2014 Od 15.ledna se v New Yorku hraje tradiční velmi prestižní squashový turnaj Tournament of Champions. I letos budou mít návštěvníci vlakového nádraží Grand Central Terminal možnost shlédnout zápasy nejlepších squashistů a squashistek celého světa. Výjimku tvoří pouze zraněný Ramy Ashour, který sice původně přihlášený byl, ale deset dnů před zahájením turnaje svou účast odvolal. Nejvýše nasazenými hráči jsou [1] Gregory Gaultier a [2] Nick Matthew. Turnaj se odehraje komplet bez české účasti.

V hlavní části mužské části soutěže v pátek 17.1. turnaj nabídl zápasy spodní poloviny pavouka 1.kola. Všichni výše nasazení potvrdili papírové předpoklady. Zajímavý nádech měl zápas tréninkových i reprezentačních kolegů z Francie Mathie Castagneta a Gregoire Marche, zápas skončil vítězstvím 3:2 pro Mathie Castagneta, když již prohrával 2:0 na sety. Těžkého soupeře měl v prvním kole i 6. nasazený Angličan Peter Barker Egypťana Karim Abdel Gawada, kdy až po 73 minutách a pěti setech se Barker dokázal kvalifikovat pro druhé kolo.

Dnes v sobotu 18.1. se bude dohrávat horní polovina prvního kola.

[2] Nick Matthew (Ang) 3-0 Adrian Grant (Ang)                       11-4, 11-5, 11-4 (40m)
Steve Coppinger (JAR) 3-1 Ong Beng Hee (Malajsie)                11-7, 6-11, 11-7, 11-5 (63m)
Laurens Jan Anjema (Niz) 3-0 [Q] Ali Anwar Reda (Egy)          11-8, 11-4, 11-9 (47m)
[7] Amr Shabana (Egy) 3-0 [Q] Omar Abdel Aziz (Egy)            11-3, 11-6, 11-7 (36m)
[6] Peter Barker (Ang) 3-2 Karim Abdel Gawad (Egy)              5-11, 11-6, 4-11, 11-7, 11-3 (73m)
Mathieu Castagnet (Fra) 3-2 [Q] Grégoire Marche (Fra)           8-11, 9-11, 11-7, 11-8, 11-4 (92m)
Cameron Pilley (Aus) 3-0 [Q] Nafiizwan Adnan (Malajsie)         11-2, 11-6, 11-2 (32m)
[4] James Willstrop
(Ang) 3-1 [Q] Nicolas Mueller (Švý)        7-11, 11-1, 12-10, 11-5 (50m)

Ženy teprve rozehrály kvalifikaci, první kolo hlavní soutěže je na programu až v ponděli 20.1.2014.