aDSC_2472 aDSC_2472

World Open mužů v Manchesteru

03.11.2013 16:58

Těsně po skončení finále

Greg Gaultier, druhý nasazený počtvrté ve finále World Championship dosud bez titulu (dříve 2006 s Davidem Palmerem, 2007 a Amrem Shabanou, 2011 s Nickem Matthewem), Nick Matthew nasazený jako čtyřka, potřetí ve finále (již 2010 a 2011), dosud se dvěma tituly. Kdo zvítězí dnes?

První set nebyl bohužel z důvodu technických problémů vysílán v přímém přenosu, set skončil 11:9 pro Nicka Matthewa. Ve druhém setu Greg dokazoval, že je mistrem svého oboru, díky neuvěřitelné akceleraci byl u každého míče včas, vyvíjel na Nicka Matthewa obrovský tlak, vedl o 2-3 míče a to až do stavu 8:6. Pak jakoby se nechal ukolébat náskokem, zvolnil a naopak Nick Matthew vycítil šanci, kterou ji6 nepustil. Se zarputilost9 sobě vlastní si došel pro druhý set (11:9) 2:0 pro Nicka Matthewa. Třetí set byl pravým opakem druhého, i televizní komentátoři Grega odepsali, působil unaveně a odevzdaně, celý set prohrával. Tentokrát to byl Nick, kdo podlehl situaci, nechal vývoj zápasu dojít do stavu 7:7, následně 10:7 pro Grega Gaultiera, teprve v té chvíli Nick Matthew opět zavelel k útoku. Srovnal stav na 10:10, dokonce disponoval matchbalem za stavu 11:10. Gregory Gaultier však dokázal vstát z mrtvých a po vzoru bájného Fénixe povstat z popela, 13:11. Čtvrtý set byl formalitou, Nick se vůbec nedostal do hry a závěrečný bod získal Greg efektním returnem do Nickova nicku. Zdálo se býti zaděláno na drama s otevřeným koncem. Bohužel do pátého setu vstoupil Gregory Gaultier již naprosto vyčerpán, vyhýbal se delším výměnám, na další obrat již neměl sil. Po 111 minutách intenzívního squashe, který nemohl nechat klidného jediného diváka zvítězil Nick 11:9, 11:9, 11:13, 7:11 a 2:11.

Nick je král, vivat squash!

Greg Gaultier měl fyzicky podstatně náročnější semifinále než Nick Matthew, Mohamed El Shorbagy předváděl v Manchesteru kvalitní squash, Nickovi vzdal Ramy na začátku druhého setu.

Nutno také vyzdvihnout naprosto koncentrovaný výkon Grega Gaultiera, bez pro něj tolik typických diskusí s rozhodčími.

foto : Steve Cubbins

[4] Nick Matthew (Eng) 3-2 [2] Gregory Gaultier (Fra) 11-9, 11-9, 11-13, 7-11, 11-2 (111m)

2.11.2013 Nick Matthew je na cestě za svým třetím titulem World Championship ... umožnilo mu to zranění Ramyho Ashoura. Za 24 minut ve třetím setu po odehrání 2 míčků Ramy natáhl ruku ke svému soupeři a vzdal. V prvním setu se hra egyptského hráče zdála bezproblémová, na konci druhého se ale již jeho pohyb viditelné zpomalil. Po zápase Ramyho vyzpovídala Fram Gommendy ... vyjádřil se, že zranění nohy si přivodil již v závěru zápasu třetího kola s Cameronem Pilley. Podařilo se mu přestát souboj s Indem Sauravem Ghosalem a stále doufal, že bude moci hrát dál. Nyní se Ramy vrací do Egypta, kde se poradí se specialisty na klinice v Aspetaru, jak je možné jeho nohám pomoci se vrátit co nejdříve na kurty ...

Ramy Ashour naposledy prohrál v květnu roku 2012, od té doby zvátězil v řadě 53 utkání. Posledním, kdo jej dokázal porazit byl ... Nick Matthew.

[4] Nick Matthew (Eng) bt [1] Ramy Ashour (Egy)  6-11, 11-2, 2-0 rtd (24m)

foto : mensworldsquashchampionship2013.com

Druhým finalistou se za 78 minut stal Francouz Gregory Gaultier. V prvním setu měl Greg pomalejší rozjezd, ve zbytku utkání ale již mladému Egypťanovi nepovolil ani set a zvítězil 3:1.

[2] Gregory Gaultier (Fra) 3-1 [6] Mohamed El Shorbagy (Egy)  6-11, 11-3, 11-8, 12-10 (78m)

zítřejší finále začíná 18:30 českého času  a kromě PSA Live jej můžete sledovat i na BBC sport.

2.10.2013 V páteční semifinále dokázal [6] Mohamed El Shorbagy zopakovat loňský úspěch na MS a opět přehrál výše nasazeného [3] Jamese Willstropa. Semifinálový zápas si tak zahraje s Francouzem [2] Gregem Gaultierem. Loni se Mohamed probojoval až do finále, kde zůstal poražen o pouhé tři body ... letos se, dle svých slov, pokusí svůj výkon posunout ještě výše. Po včerejšku je skore vzájemných zápasů 8:2 ve pospěch Willstropa. Ihned po zápase vzpomněl El Shorbagy, že James není zcela koncentrovaný na squashové zápasy, neboť v nejbilžších dnech očekávájí společně s partnerkou Vanessou Atkinsson přírůstek do rodiny. (Ani nevím, jestli už se někdy narodilo dítě rodičům, kteří oba dosáhli na pozici světové jedničky ve squashi). Dále Shorbagy upozornil diváky, že již 8 let žije ve Velké Británii a že jej tedy pro zbytek turnaje mohou považovat za domácího hráče.  Druhý semifinálový zápas včerejška již tak dobře nevyšel dalšímu Angličanovi [13] Darylu Selby, i když bojoval, tak v 60 minutách podlehl výborně hrajícímu Gregovi 0:3. Dnes v sobotu jsou na programu obě semifinále : Ramy Ashour vs Nick Matthew v 17 hodin českého času a v 18 Mohamed El Shorbagy proti Gregovi Gaultierovi.

[6] Mohamed El Shorbagy (Egy) 3-1 [3] James Willstrop (Eng) 12-10, 11-6, 2-11, 11-9 (78m)
[2] Gregory Gaultier (Fra) 3-0 [13] Daryl Selby (Eng)  11-7, 11-4, 12-10 (60m)

1.10.2013 První dvě čtvrtfinále jsou odehraná, dalo by se říci že zápasy probíhaly v "nudném" tempu pod 50 minut. V obou případech do finále bez problémů poměrem 3:0 postupují výše nasazení hráči - [1] Ramy Ashour a [4] Nick Matthew. Dnes [3] James Willstrop 19.00 [6] Mohamed Elshorbagy a [13] Daryl Selby 21.00 [2] Gregory Gaultier.

[1] Ramy Ashour (EGY) bt Saurav Ghosal (IND) 11-9, 11-5, 11-9 (48m)
[4] Nick Matthew (ENG) bt [8] Amr Shabana (EGY) 11-8, 11-4, 11-7 (43m)

31.10.2013 Středeční zápasy na MS mužů v Anglii již v mnoha případech přinesly ve třetím kole velmi zajímavá klání. Saurav Ghosal prohrával již 0:2 na sety s Henrikem Mustonem, ale pak dokázal zmobilizovat všechny síly a zápas dotáhl po 66 minutách do vítězného konce. Očekávanou dvojici Angličanů ve čtvrtfinále po vypadnutí Petera Barkera doplnil famózním výkonem [13] Daryl Selby. Čtrnáctý muž světového žebříčku zdolal za 85 minut v pěti setech Egypťana a světovou pětku! [5] Karima Darwishe 4/11, 11/9, 12/10, 8/11 a 11/8. Za zmínku možná stojí ještě informace, že Ramy Ashour přenechal jeden (první, jako obvykle pomalejší rozjezd) setík Cameronu Pilley. Jinak se zbývající zápasy odehrály v celku poklidné atmosféře :-).

Čtvrtfinálové zápasy jsou dále rozděleny do dvou dnů. Dnes, ve čtvrtek se utkají : [8] Amr Shabana  19.00 [4] Nick Matthew a [1] Ramy Ashour  21.00 Saurav Ghosal.

Zítra v pátek : [3] James Willstrop 19.00 [6] Mohamed Elshorbagy a [13] Daryl Selby 21.00 [2] Gregory Gaultier.

[1] Ramy Ashour (EGY) bt [14] Cameron Pilley (AUS) 9-11, 11-8, 11-4, 12-10 (62m)
Saurav Ghosal (IND) bt Henrik Mustonen (FIN) 5-11, 8-11, 11-8, 11-4, 11-2 (66m)
[8] Amr Shabana (EGY) bt [16] Miguel Angel Rodriguez (COL) 11-6, 11-5, 11-9 (37m)
[4] Nick Matthew (ENG) bt [11] Omar Mosaad (EGY) 11-4, 11-7, 11-13, 11-4 (71m)
[3] James Willstrop (ENG) bt [9] Borja Golan (ESP) 11-4, 11-8, 11-6 (48m)
[6] Mohamed Elshorbagy (EGY) bt [12] Simon Rosner (GER) 11-1, 11-9, 11-7 (41m)
[13] Daryl Selby (ENG) bt [5] Karim Darwish (EGY) 4-11, 11-9, 12-10, 8-11, 11-8 (85m)
[2] Gregory Gaultier (FRA) bt [10] Tarek Momen (EGY) 11-5, 11-6, 11-6 (45m)

30.10.2013 MS mužů 2013 v Manchesteru se prokousalo přes druhé kolo a ve hře zůstává již pouhých 16 hráčů. Z velkých favoritů postupují dále všechna želízka v ohni - [1] Ramy Ashour, [2] Gregory Gaultier, [3] James Willstrop, [4] Nick Matthew a nezapomínejme na loňského finálového soupeře Ramyho [6] Mohameda Elshorbagy. S turnajem se rozloučil z důvodu zranění lýtka [7] Peter Barker, který vzdal 22 - letému Finovi Henriku Mustonenovi po odehraném třetím setu, kdy po prvních dvou hrách vedl 2:0 ... Za zmínku stojí ještě informace, že do kola třetího neprošel nasazený [15] Alister Walker, když za 55 minut podlehl nejlepšímu hráči Indie Sauravu Ghosalovi 1:3 (7/11, 5/11, 11/7 a 7/11). Hráče ve světovém žebříčku dělí pouze dvě příčky, Alister je 15-tý a Saurav 17-tý. Indický hráč po vítězství neskrýval emoce a vyjádřil se, že výhru věnuje celému indickému lidu. Také prý doufá v to, že Indie bude mít jednou v budoucnu 15 hráčů v hlavní soutěži World Open. Los pro Saurava, z důvodu vyřazení Petera Barkera, je dále velmi příznivý, v dalším kole se utká s Henrikem Mustonem a může tak pro Indii vybojovat historicky první účast v mužském čtvrtfinále a napodobit tím ženskou indickou squashovou hvězdu Dipiku Pallikal.

foto : psaworldtour.com

Kdo nakonec získá letošní titul budeme vědět za tři dny. Dočkáme se obvyklého finále posledních měsíců v podobě Ramy vs Greg?  Nebo překvapí některý z Angličanů a využije podporu domácího prostředí? Pro Nicka by to znamenalo třetí zisk titulu (2010, 2011). Ramy bude letos obhajovat loňské vítězství a v případě úspěchu získá také třetí titul (2008, 2012). V historických tabulkách by se tak zařadil na páté místo těsně za svého krajana Amra Shabanu (ten vlastní 4 tituly z let : 2003, 2005, 2007 a 2009) a odpoutal by se od současného dělení příčky číslo 5 s Australanem Davidem Palmerem (tuto příčku nyní sdílí s 2 tituly a jednou pozicí runner-up).

29.10.2013 V anglickém Manchesteru probíhá v těchto dnech vrchol mužského individuálního soutěžení - World Open mužů 2013. V sobotu a neděli se odehrávala kvalifikace, která naplnila volná místa v hlavní soutěži. Celkem se turnaje účastní v prvním kole 64 hráčů, tento rok mistrovství probíhá bez české účasti. Zatím turnaj nepřinesl žádné překvapení, všech šestnáct nejvýše nasazených hráčů postoupilo do kola druhého, které se celé odehraje dnes.