aDSC_6658 aDSC_6658
aDSC_1590 aDSC_1590

Favorité MS mužů 2015 v Seattlu

28.10.2015 11:37

Matthew Lombardi se v první části svého seriálu zaměřuje na profily hráčů, jejichž jména se budou na mistrovství světa pravděpodobně skloňovat nejčastěji. Ze čtyřiašedesáti účastníků hlavní soutěže není obtížné vybrat čtyři největší favority. Pokud by turnaj vyhrál někdo jiný než Ramy Ashour, Nick Matthew, Mohamed Elshorbagy nebo Gregory Gaultier, byl by to pro squashový svět obrovský šok.

Tito čtyři jsou squashové superstar – šikovní, obratní, s dobrými instinkty a chytrou hrou. Každý má ale svá specifika a své slabiny. Podobají se bohům starořeckého Pantheonu: všichni jsou obdařeni nadpřirozenými" silami, ale až jejich rozmanité charakterové vlastnosti je činí zajímavými.

Ramy Ashour

Titul bude obhajovat Ramy Ashour, osmadvacetiletý rodák z egyptské Káhiry. Právě on je squashovým Vyvoleným. Je bezpochyby nejtalentovanějším hráčem své generace a jeho jméno přijde na přetřes v každé debatě o nejlepším squashistovi vůbec.

Zdá se, že pro squash se narodil. Po kurtu se pohybuje snadno a elegantně, předvídá kroky svých soupeřů, jako kdyby snad uměl číst myšlenky, trpělivě pracuje, aby získal výhodnější pozici, a poté zaútočí jako kobra několika dechberoucími údery. 

Jeho dovednosti doplňuje živá a veselá povaha. Na kurt vždy přiskáče jako klokan, během utkání se směje a vtipkuje a jeho bláznivé pozápasové rozhovory už vešly do dějin. Nikdo jiný na okruhu si při squashi neužívá tolik legrace jako Ashour. Je nejen mimořádným talentem, ale zároveň ztělesňuje požitek ze hry. 

Jeho jedinou velkou slabinou je náchylnost ke zraněním. V patnácti podstoupil operaci kolene a o pár let později začal mít problémy s podkolenní šlachou, které ho pronásledují celou kariéru. První světový šampionát vyhrál v roce 2008 v jednadvaceti a rok nato skončil druhý, ale v letech 2010 a 2011 z turnaje odstoupil kvůli zranění.

Následující šampionát znovu ovládl a zahájil rok trvající vítěznou sérii devětačtyřiceti zápasů, kterou přerušilo opětovné zranění podkolenní šlachy, tentokrát v semifinále mistrovství světa 2013.

Během loňského British Open utrpěl Ashour další zranění a do posledního světového šampionátu nastoupil, aniž by předchozího půl roku odehrál jediný soutěžní zápas. I přesto se probojoval až do finále, kde svedl s nejvýše postaveným Mohamedem Elshorbagym velkolepou bitvu. Ashour zvítězil 14:12 v pátém setu a opět se tak stal mistrem světa.

Jeho potíže se zraněními přetrvávají i tento rok, kdy jej limitují problémy s kolenem a achilovkou. Pokud ale na šampionát přijede zdravý, bude opět favoritem na titul. Nehledě na to, jestli Ashour vyhraje či prohraje, jeho zápasy vždy poskytují zaručenou zábavu.  

Mohamed Elshorbagy

Mohamedu Elshorbagymu je dvacet čtyři a pochází z egyptské Alexandrie. Světovou jedničkou je nepřetržitě od loňského listopadu. I přes toto umístění je to ale stále mladý, rozvíjející se talent, jenž toho má hodně před sebou.

Na mistrovstvích v letech 2012 a 2014 skončil druhý, když v obou případech podlehl ve strhujících pětisetových soubojích Ramymu Ashourovi. Jeho jedinou ambicí tento rok je přijet na šampionát, získat titul a potvrdit tak pozici nejlepšího světového hráče. A kdyby k tomu přidal ještě vítězství nad Ashourem, byl by jeho triumf dokonalý.

Elshorbagy vyniká hlavně díky svým atletickým schopnostem. Na okruhu se najdou vyšší i mohutnější hráči, ale díky jeho kombinaci rychlosti a robustnosti to vypadá, že se pohybuje na menším kurtu než všichni ostatní. S raketou se ohání jako s plácačkou na mouchy a nikdo se mu nevyrovná ve schopnosti hrát v rychlém tempu a zároveň přesně. Z výměn rád dělá zběsilé přestřelky, čímž dostává soupeře pod neustálý tlak.

Elshorbagyho mládí se ale stále někdy projevuje v jeho psychice. Proti slabším soupeřům se občas přestane soustředit a prohraje několik bodů v řadě.

Ať už hraje s kýmkoli, nejvíce se mu daří při dotahování nebo otáčení skóre. Ve finále mistrovství světa 2014 prohrával s Ashourem v pátém setu už 5:10, ale podařil se mu neuvěřitelný comeback, odvrátil pět mečbolů a srovnal na 10:10. Obrat ale nedotáhl do konce a Ashour zvítězil 14:12.

Pokud bude chtít Elshorbagy vyhrát svůj první titul mistra světa, bude muset hrát stejně dobře při svých mečbolech jako při mečbolech soupeřů.

Nick Matthew

Nick Matthew, nejlepší anglický hráč, se narodil v Sheffieldu a je mu pětatřicet. Bojovností se mu na kurtu nikdo nevyrovná. Zároveň Matthew naplňuje ono známé „kdo si počká, ten se dočká“: do světové desítky pronikl už ve třiadvaceti, ale roky se nemohl dostat mezi naprostou elitou. Na turnajích pravidelně postupoval do čtvrtfinálových či semifinálových zápasů, ale prvenství získal málokdy.

Největší úspěchy přišly až po třicítce, kdy kariéra většiny top hráčů pomalu upadá. V roce 2010 vyhrál Matthew svůj první světový šampionát a celý následující rok strávil na prvním místě v žebříčku. Třešničkou na dortu bylo obhájení titulu mistra světa – poprvé po patnácti letech se někomu povedlo zvítězit na dvou po sobě jdoucích mistrovstvích. Od té doby se Matthew pohybuje v nejlepší pětce, dvakrát se dostal i na nejvyšší post a v roce 2013 vyhrál svůj třetí šampionát.

Jeho atletické schopnosti jsou legendární a představují klíč k jeho úspěchu. Zatímco mnoho jiných špičkových hráčů se pokouší o vítězný úder při každé příležitosti, Matthew výměny záměrně prodlužuje s vědomím toho, že takový styl praktikovaný hned od začátku soupeře časem unaví. Tuto taktiku „postupného dobývání“ známe spíše od dřívějších generací profesionálních hráčů, ale v Matthewově podání je mnohem agresivnější.

Matthew umí hrát z voleje jako málokdo, vždy se snaží kontrolovat střed kurtu, odehrávat míček brzy a nutit soupeře běhat, aby se ten nemohl dostat do rytmu.

Na okruhu si vysloužil přezdívku the Wolf, vlk, na základě svého dravého a cílevědomého přístupu ke hře. Všichni elitní sportovci jsou soutěživí, ale on je v tomto výjimečný. Každý jeho zápas je boj a Matthew neváhá využít každé fyzické, taktické či psychické výhody, která se mu naskytne. Žádný squashista nevstupuje na kurt s takovou touhou zvítězit jako Matthew.

Gregory Gaultier

Gregoryho Gaultiera, rodáka z města Épinal na východě Francie, je vám někdy až líto. Ve finále mistrovství světa byl už čtyřikrát – v letech 2006, 2007, 2011 a 2013 –, ale nikdy nedokázal vyhrát. Ve dvaatřiceti letech stále předvádí úžasný squash, ale s přibývajícími léty se jeho hlavní cíl, zisk světového zlata, zdá být stále více a více vzdálený.

Základem úspěchu je ve squashi pohyb, konkrétně schopnost dostat se k míčku rychle a efektivně, předvídat údery soupeře a tím jej donutit, aby pracoval více než vy. Gaultier je mistrem pohybu. Je pravděpodobně nejrychlejším hráčem na okruhu (dalšími kandidáty jsou Miguel Rodriguez a Tarek Momen), ale jen o rychlost u něj nejde. Když hraje svůj nejlepší squash, udává rytmus hry. Střídá rychlé a pomalé údery a soupeře honí po všech čtyřech rozích kurtu. Gaultier tak diktuje tempo, zatímco jeho soupeř se ze všech sil snaží udržet ve výměně.

Když je uvolněný a sebevědomý, dokáže naprosto zničit i ty nejlepší hráče na světě. Proti rivalovi Nicku Matthewovi zaznamenal některá překvapivá vítězství, například ve finále U.S. Open 2013 v poměru 11:4, 11:5 a 11:5 nebo ve finále British Open 2014, kdy utkání ovládl 11:3, 11:6 a 11:2.

Gaultier ale také často dává průchod emocím a jeho boj se sebou samým může vyústit v pořádné drama. Sledovat jeho první finále na mistrovství světa 2006 byl srdcervoucí zážitek. Proti veteránu Davidu Palmerovi už vedl 2:0 na sety a ve čtvrté hře měl dokonce čtyři mečboly, ale zápas k vítěznému konci nedotáhnul. O sedm let později ve finále proti Matthewovi byl v opačné roli, ale se stejným výsledkem: prohrával 0:2 na sety, dokázal stav srovnat, ale v páté hře už se na něm podepsalo vyčerpání. Působil jako zlomený člověk a prohrál 2:11.

Na letošním mistrovství má Gaultier co dokazovat, a to více než kdo jiný. Pokud získá titul, jeho kariéra nabere nový směr. Už nebude tím, kdo čtyřikrát prohrál ten největší zápas. Bude světovým šampiónem.

překlad: Jiří Hron
zdroj: www.worldsquashchamps2015.comZobrazit komentáře »
« Skrýt komentáře

Komentáře k článku

Přidat komentář
Jméno:
Opiště prosím kód captcha
pozn.: šedá - neregistrovaný uživatel, zelená - registrovaný uživatel, červená - administrátor


Další články v této sekci

Dále čtěte na SquashPage.net