aDSC_6658 aDSC_6658
aDSC_1358 aDSC_1358

Den D se blíží…

24.09.2015 14:18

Dvacátého osmého září představí organizační tým tokijské olympiády seznam navrhovaných sportů, které by měly být nově zařazeny do programu her v roce 2020. Squashová komunita tak doufá, že její sport učiní další krok směrem k vytouženému místu na tomto sportovním klání. Squash je jedním z osmi uchazečů o olympijskou účast a platí, že tokijský výbor může vybrat tolik sportů, kolik sám uzná za vhodné. Konkurenty squashe jsou baseball spolu se softballem, bowling, karate, inline bruslení, sportovní lezení, surfování a bojové umění wu-šu.

Pokud squash nominaci obdrží, čeká nás dalších jedenáct měsíců trýznivého čekání, jelikož definitivní rozhodnutí o nových sportech padne až na sto dvacátém devátém zasedání Mezinárodního olympijského výboru. To se koná v Riu de Janieru příští rok v srpnu, tedy těsně před zahájením tamní olympiády.   

Letos sedmého srpna dostal squash možnost prezentovat svou olympijskou vizi před tokijským organizačním výborem. K malajsijské superstar Nicol David, předsedovi WSF Ramachandranovi a dalším dvěma funkcionářům se připojily dvě japonské squashové naděje, šestnáctiletá Satomi Watanabeová a sedmnáctiletý Ryonusuke Tsukue.

Reakce na následné tiskové konferenci vyjadřovaly naději a optimismus. Ramachandran například uvedl: „Byli jsme velmi rádi, že jsme dostali další příležitost ukázat, jak dalekou cestu plnou úžasných změn a inovací squash urazil. Rovněž jsme se snažili vysvětlit, že začlenění squashe do programu her by nebylo drahé a že počet sportovců by také nebyl vysoký.“

Přesvědčivé argumenty ve prospěch squashe podali i Ramy Ashour a Sarah Fitzgeraldová během předchozích kampaní, tehdy se ale o zvrat postaral MOV se svými podezřelými praktikami kolem rozhodnutí o osudu zápasu jako jedné z disciplín. MOV jej z olympiády původně vyřadil, ovšem ve volbě ho do programu opět zahrnul poté, co se o podporu zápasu výrazně zasadilo mezinárodní lobby v čele s Ruskem a Spojenými státy.

Baseball je v Japonsku velmi oblíbený, takže se očekává, že bude spolu se softballem horkým favoritem hlasování. Absence horní hranice pro počet vybraných sportů nicméně může hrát ve prospěch squashe, protože po minulé volební prohře v Buenos Aires právě se zápasem projevuje MOV pro pozici squashe určité pochopení.

Významnou událostí byla návštěva nového předsedy MOV Thomase Bacha na squashovém turnaji v rámci nedávných Panamerických her, které se konaly v Torontu. Přítomní sportovci ho více než rádi přemlouvali, aby podpořil snahy squashe dostat se na vysněnou olympiádu. Doufejme, že díky jejich pádným argumentům a Bachovu slibu, že volební systém bude férový a transparentní, dostane squash nakonec zelenou.

A s jakým poselstvím se squash o místo v programu her uchází? WSF jej formulovala takto: Squash je mladý, atletický a soutěživý, hraje se ve sto osmdesáti pěti zemích planety. Byl zvolen nejzdravějším sportem na světě. Naši sportovci, naše inovace, prezentace a kvalita televizních přenosů představují důvody, proč by squash přinesl olympijským hrám něco mimořádného. Squash je jediný raketový sport, při kterém dva hráči sdílejí stejný prostor – připomíná tak gladiátorský zápas. Celoskleněné kurty postavené kdekoliv v Tokiu by ukázaly město v tom nejlepším světle, a navíc by sloužily jako skutečný odkaz pro sport, který je v Japonsku na vzestupu. Squash je nákladově efektivní – hrají se jen dvě soutěže, to znamená šedesát čtyři sportovců, dva kurty a krátký program. Squash je připraven, squash je sport zítřka.

text: Jiří Hron
zdroj: squashmad.com, tokyo2020.jp, worldsquash.org

 Zobrazit komentáře »
« Skrýt komentáře

Komentáře k článku

Přidat komentář
Jméno:
Opiště prosím kód captcha
pozn.: šedá - neregistrovaný uživatel, zelená - registrovaný uživatel, červená - administrátor


Další články v této sekci

Dále čtěte na SquashPage.net