aDSC_6658 aDSC_6658
aDSC_2208 aDSC_2208

Jak podpořit český squash ?

27.02.2013 12:37

Poslední dobou stále slýchávám „Ten squash nejde! Chodí málo lidí!“ apod. Úbytek hráčů na kurtech je opravdu zřetelný. Squashový boom v ČR v devadesátých letech je zkrátka pryč a zůstávají skalní milovníci a samozřejmě „soutěžáci“ (řečeno slovy automobilových komentátorů). Co mě ovšem velmi mrzí je, že většina zasvěcených propadá jakési pasivitě až depresi a nikdo se s tímto problémem nechce poprat! Výmluva na pasivitu VV České asociace squashe při jakékoliv podpoře nejen komerčních aktivit squashových center je sice na místě, ale slouží jako jakési obehrané alibi. Chybí mi pověstná squashová bojovnost. Jak chceme zvítězit, když zápas v půli vzdáme? Nejlépe to lze vyjádřit slovy Věry Čáslavské z nedávné prezidentské debaty „Já jsem sportovkyně a já se nevzdám! Odpovězte!“. A tak se pokusím navrhnout pár řešení, třeba někdo v diskusi přidá polemiku či další návrhy. Kritizovat totiž umí každý, ale navrhovat řešení už málokdo!

1)     Myslet a mluvit o squashi pozitivně!

Neznamená to „strkat hlavu do písku“ a tvářit se, že je vše v nejlepším pořádku, ale neustále a nahlas mluvit o tom, že squash už „nefrčí“ je hloupost a squashi to jen škodí! Mluvme a pišme o tom, co se nám podařilo, co připravujeme, co je ve squashi nového atd.

2)     Podporujme nadšené lidi, kteří umí, kteří jsou pracovití a kteří se neustále vzdělávají nejen ve squashi.

Každý vzdělaný a zkušený manažer ví, že lidské zdroje jsou nejnákladnější. Nicméně většina současných manažerů squash center právě nejvíce šetří na lidech, kteří do squash center pomáhají lidi přitáhnout. Mluvím samozřejmě zejména o trenérech a klubových činovnících.

3)     Zakládejme sportovní oddíly vázané přímo na squashová centra.  Získávejme nové a hlavně mladé členy, juniory.

Tato informace není nijak nová, ale v řadě squash center se klub omezuje pouze na „účetní výhodnost“ a nevykazuje téměř žádnou náborovou či další činnost. Je hezké si klást ekonomické a sportovní cíle, je ale také nutné uvažovat v horizontu delším než je měsíční výplata, aneb přestaňme měřit vše dle naší vlastní peněženky! Více lidí dokáže více! Např. v našem klubu má každý člen za povinnost každý rok přivést alespoň 1 nového člena.

4)     Děti jsou budoucnost!

Na nedávném semináři pro trenéry v Budapešti mne oslovil maďarský kolega a ptal se mě, jak to děláme, že máme tolik vynikajících juniorů. Zmínil jsem se o dobré náborové práci v klubech a příchodu řady vynikajících trenérů ze zahraničí. Pak jsem se ale zamyslel a zjistil jsem, že mluvíme jen o sportovních úspěších. Z hlediska koncepční práce a komerčních cílů to není žádná sláva. Příslušnost juniora ke squashovému centru znamená komerční potenciál. Junior potřebuje vybavení, junior má řadu kamarádů, junior roste. Junior se stane dospělým a lze ho využít jako spolupracovníka – asistenta trenéra juniorů atd. Squashcentrum, které nepodporuje juniory, dlouho nevydrží!

5)      Propagujme squash!

Chtějme po sobě, ale také po našem Výkonném výboru ČASQ, aby místo investic do jednotlivých hráčů a do pochybných aktivit, podporoval obecné pozitivní povědomí o squashi. Investujme do propagace. Věřím tomu, že např. 30s reklama na squash jako skvělý sport v síti kin či v TV pomůže! Pokud bude squash vidět a bude se o něm mluvit, získáme více podporovatelů a sponzorů!   

6)      Sdílejme informace a spolupracujme!

Přiznám se, že možná zde leží nejhlouběji zakopaný pes! Přiznejme si, že často uvažujeme o squashové konkurenci (squashcentra a trenéři) jako o „nepříteli“ a ne jako o squashovém souputníkovi či dokonce spolupracovníkovi. Poslední dobou jsem často hovořil s řadou českých i zahraničních kolegů. Většina se shodla na tom, co zmínil australský profík Bradley Hindle. Problém absence kooperace, který (kupodivu) není pouze český. Zažil ho všude, kde působil. Tam, kde trenéři a squashoví manažeři nespolupracovali, tam squash doslova zanikl. Tam, kde se spolupracuje a sdílí informace, tam squash funguje a funguje skvěle. Plní jak sportovní, tak ekonomické cíle.

 

Jsem připraven na diskusi a Vaši polemiku. Společně dokážeme více! A tak s chutí do toho a půl je hotovo! Přijďte squashbejt!

Pro SQUASHPAGE.NET napsal věrný squashový optimista: Jan RollZobrazit komentáře »
« Skrýt komentáře

Komentáře k článku

Přidat komentář
Jméno:
Opiště prosím kód captcha

Rudolf Náprstek: Osobně vidím za odlivem squashistů z center o kterých Jan Roll na začátku mluví cenu squashe. Balón na fotbal stojí pár korun a čutat si s ním na zahradě může každý. Ale když se podívám na ceníky squashcenter hlavně ve větších městech, tak za hodinu platit 200, 300 i víc korun je prostě hodně. U nás na malém městě Hlinsko na vysočině stojí dopoledne hodina 75Kč, odpoledne a večer 150 Kč. Chápu, že provozovatelé to mají těžké a musí řešit svou ekonomiku. V Hlinsku to takhle může být, protože se jedná o městské zařízení a ztráty se vykryjí z velkého rozpočtu ve kterém se toho hodně ztratí. O tom ale se nechci rozepisovat. Spíš jen jsem chtěl poukázat na tu cenu, protože tady za tyhle částky je narváno. Minimálně přes podzim, zimu a ze začátku jara. Vidím jako velkou škodu, že squash není sport pro širokou veřejnost, ale jen pro majetnější nebo hodně občasné hráče. Chtěl bych chodit 4-5x týdně, ale kde na to brát a mít ještě na jídlo, hypotéku a složenky ? :-)

27.02.2013 20:47

Michael Schneider: původně jsem chtěl jen napsat že s Honzou musím s tím vším co napsal jen souhlasit. Jsem ve squashi taky hodně dlouho a tak přesně vím o čem píše a jako by mi z duše promlouval. Ovšem to co napsal Ruda mě poněkud rozpálilo ... squash za 75,- ... bomba ... squash 150,- bomba ... a z čeho mám zaplatit recepční ... z čeho mám zaplatit elektriku ... plyn ... vodu ... nájem ... narváno za 150,- je dobrý ale když tam nebudu svíti a topit tak asi narváno nebude a město mě nic nedá ! nevím proč by měl být squash sport pro majetnější ... vždy jsou dva a nikdy neplatí 300,- jeden ... takže mi 1200,- za měsíc za 2 hodiny týdně nepřijde jako drahý sport ... A pokud chceš chodit 4-5 týdně určitě ti každé centrum vyjde individuálně vstříct ... a rádo ...

28.02.2013 12:54

Rudolf Náprstek: Michale, tohohle jsem se přesně bál :-) Psal jsem ten příspěvek záměrně jen z pohledu návštěvníka, protože Honza Roll na začátku článku píše, že "chodí málo lidí" a tak jsem záměrně jenom jednostranně napsal, že z pohledu návštěvníka může ten důvod být ta cena. Taky podnikám a všechno co Michal napsal naprosto chápu a naopak fandím každému provozovateli sportovního zařízení a squashového obzválšť protože v dnešní době to chce opravdu hodně odvahy a nadšení. V Hlinsku je situace jiná, to je městské zařízení a proto si můžou ty ceny dovolit, respektive, ono těm cenám zas odpovídá kvalita :-) Nechtěl jsem, aby můj příspěvek vyzněl tak, že za to, že chodí málo lidí na squash můžou ti kapitalističtí vykořisťovatelé, co mají předražené vstupné. To proboha vůbec ne. Ale jen jsem chtěl říct, že v porovnání s tím fotbalem na louce to prostě stojí víc a lidi co otáčí v ruce každou druhou korunu, tak to prostě berou v potaz.

28.02.2013 16:42

MichaelSch: Rudo ... jinak ... Honza píše o podpoře squashe ... fotbal za dvě kila na měsíc je fakt super ... zažil jsem na vlastní kůži ... a vůbec nechci srovnávat tu úroveň tréninků a toho okolo ... a co třeba tenis ... nepřijde mi levnější než squash ... a je podporován poměrně očividně ... dostat squash do podvědomí lidí není o tom kolik squash stojí ... otázka stojí jinak ... co se dělá pro podporu squashe ? co dělá naše asociace ... kolik vynaložila prostředků na reklamu a propagaci squashe ? myslím, že každé centrum vynaloží na propagaci squashe skoro víc jak celá asociace ... a nejenom finančních prostředků ale i vlastní energie ... myslím že bod 5 to je u Honzy v článku ... takže krátce ... píšu to na facebook každou chvíli ... prostě POJĎ NA SQUASH !!!

28.02.2013 20:37

Rudolf Náprstek: Michale, 100 % souhlas. Podpora squashe není jen o cenách squashe samotného. Obecně budování povědomí o hře samotné je v ČR dost bídné, v podstatě je to bohužel všechno jen na bedrech squashových nadšenců/hráčů, tj. včetně provozovatelů center. Opravte mě někdo, jestli se pletu, ale za sebe nevidím žádnou aktivní aktivitu české squashové asociace, krom toho, že jednou za rok postaví skleněný kurt, kde mohou českou elitu vidět squashový nadšenci a náhodní kolemjdoucí-nakupující. To je dost málo. Ale abych nebyl jen negativní, tak zas docela pozitivní aktivita je VAŠE LIGA, která tady v ČR začíná docela plnit roli propagátora sportu a hlavně mi přijde, že umí přitáhnout mnoho nových hráčů. Držím jim a všem lokálním ligám palce. A abych zakončil příspěvek jako ty - JDU NA SQUASH - v neděli je turnaj v Novém Městě na Moravě a už se moc těším :-) P.S.: Nepřemýšlel si, že bys na Svítkově udělal zase klasický dopolední turnaj ? V neděli večer je to pro mě už mimo ... :-(

01.03.2013 14:21

MichaelSch: Hele pojďme se věnovat něčemu jinému i když diskutujeme jen my dva ... 2.-.3.3.2013 ... mužské B-éčko ... je jedno že v Ostravě ... přihlášení ... 4 ( slovy ČTYŘI ) hráči ... tady je asi něco koncepčně špatně ne ???

02.03.2013 18:13
pozn.: šedá - neregistrovaný uživatel, zelená - registrovaný uživatel, červená - administrátor


Další články v této sekci

Dále čtěte na SquashPage.net