aDSC_6658 aDSC_6658
aDSC_9348 aDSC_9348

Jak se staví skleněný kurt s Adamem Kiliánem

11.04.2012 22:33

Adam Kilián poskytl pro squashPage.net rozhovor o stavbě celoskleněného kurtu pro Mistrovství republiky ve squashi 2012.

Jak dlouho před akcí začínají přípravy? Proměření prostoru, plánování převozu jednotlivých částí …

Půl roku předem nám Tomáš Cvikl oznámí termín výstavby, potom potřebujeme kolem 20 hodin na organizaci lidí, údržbu kurtu a přípravu výstavby.

Kolik celé monstrum váží? Vejde se do jednoho kamiónu?

Kurt váží kolem devíti tun. Kurt se vejde do jednoho lodního kontejneru. My jsme vylepšili systém transportu, nechali jsme udělat nové stojany na míru, abychom s nimi prošli normální výškou dveří. Umíme konstrukci kurtu a skla seskládat na jeden nákladním automobil. Podlahu, která se skládá s pěti kusů, kvůli velkým rozměrum přepravujeme zvlášt druhým nákladním autem.

Kolik noci to stavíte, kolik lidí minimálně je na stavbu potřeba?

Z bezpečnostních důvodů se stavba provádí jen v nočních hodinách 22-7hodin, v době kdy je OC bez zákazníků. Stavíme 3 noci a 2 noci rozebíráme, minimum pro stavbu je 8 lidí. Dále se na přípravách podílejí další lidé, kteří se starají o výstavbu tribun a umístění reklam okolo kurtu.

omega replica watches omega replica www.omegareplica.me

Pokolikáté něco takového děláš? Strahov nyní vlastní druhý skleněný kurt, je to tak?

Přípravu kurtu zajištujeme pošesté v obchodním centru, v minulých letech v OC Chodov. V začátcích jsme si starý kurt cvičně postavili ve skladišti u Prahy. Strahov nyní vlastní jen tento nový kurt, starý se prodal.

Používáte při stavbě nějakou mechanizaci nebo vše odpracují vaše ruce?

Dřív jsme stavěli bez mechanizace. Nyní nám pomáhá stavět druhou a třetí řadu skel firma Uplifter CZ s.r.o. se svým speciálním jeřábem na zdvíhání skel do výšek. Stavba horních rad se tím urychlí o 50% času.

Jak moc je to křehké? Co bys označil za nejkřehčí součást?

Křehké je tu vše, na konstrukci se nesmí nic ohnout, jinak do sebe nebudou další díly pasovat. Sklo vydrží hodně, stejné sklo se používá i na ledním hokeji nad mantinelem, ale všichni víme, že se dá lehce rozbít.

Už se podařilo něco rozbít? O náhradní součástky musíte žádat výrobce? Jak dlouho by to trvalo?

U starého kurtu se rozbila tři skla pri překládávání. Sklenáři podle projektu zajistili výrobu do dvou dnů, díky dostupnému materiálu.

Zažili jste nějaké úrazy při stavbě nebo skládání?

Naštěstí se žádná vážná zranění neudála!!! Jen klasické říznutí a přiskřípnutí prstu mezi skla a pod ocelovou konstrukci kurtu.

Dokážeš stručně popsat, na co všechno jako stavitelé musíte myslet? (rampa, vjezd do centra …)

Nejduležitejší je sehnat šikovné a pracovité lidi na stavbu, to považuju za nejtežší, bez nich se kurt nepostaví. Vždy se najde něco, co nám výstavbu zkomplikuje. Letos to bylo velikonoční pondělí, při kterém nesmějí do Prahy jezdit auta nad povolenou hmotnost, proto jsme kurt převáželi nadvakrát.

Mužeš nám popsat princip stavby? Čím je potřeba začít a co naopak zůstane až na konec?

Nejdříve se postaví ocelová konstrukce pro skla, potom se staví tři řady skel. Na skla se připevní rampa s osvětlením. Nakonec se dovnitř kurtu umístí podlaha a celá výstavba se zakončí zadní stěnou s dveřmi. Až v tomto momentě se ukáže, jak přesne jsme stavěli, zda pujdou otevírat dveře :-D Následuje jen nalepit reklamy, autové čáry, přišroubovat tin a na závěr umýt skla celého kurtu.

Skladuje se kurt ve speciálních podmínkách?

Skla se skladují na speciálních stojanech ve svislé poloze. Podlaha musí být uložena ve skladu se stálou vlhkostí a teplotou vzduchu, aby se nezkroutila.

Kolik času potřebujete na úklid zpět do skladu?

Demontáž trvá dvě noci, nakládka na auto 2-3 hodiny a vyložení ve skladu přibližně hodinu.

Kde se tobě osobně kurt staví lépe? Na Harfě nebo Chodově?

Na Chodově jsme museli vše nosit z 1. podlaží, kde byla úroveň zásobování. Přenesení všech částí kurtu od zásobovací rampy k místu výstavby v Chodově trvalo kolem 3-4 hodin. Zde jsme to měli za 1 hodinu, prostory pro manipulaci jsou v jednom patře.

Napadá tě ješte nejaká zajímavost, kterou bys nám mohl sdělit?

Nejčastější otázka, kterou dostávám, je: Kolik váží jedno sklo? Váží 90kg, tlusté je 12mm a použitý materiál je bezpečnostní kalené sklo.

Adam Kilián, Glass court builder and photographerZobrazit komentáře »
« Skrýt komentáře

Komentáře k článku

Přidat komentář
Jméno:
Opiště prosím kód captcha
pozn.: šedá - neregistrovaný uživatel, zelená - registrovaný uživatel, červená - administrátor


Další články v této sekci

Dále čtěte na SquashPage.net