Jakou roli hrají geny ve sportu
18.08.2013 04:09Něco nás k určité pohybové činnosti táhne, zamilujeme si ji a děláme jí více či méně dobře. Nenecháváme se odradit neúspěchy, protože jsme našli něco, co nám přináší radost. Ale co když existuje jiný sport, ve kterém bychom se také našli a mohli v něm být dobří. Nebo snad nejlepší? Ale jak to všechno zjistit? Často se k takovému sportu dostaneme sami pouhým systémem pokus-omyl. Ale existují i lidé, jejichž profesí je právě takové talenty vyhledávat už v raném věku..
foto: fotolia.com
Genetika
A to je ono - ať už chceme nebo ne, s některými předpoklady se prostě rodíme a dědíme je. Takže se klidně může stát, že jsme se zcela bezhlavě zamilovali do tenisu, ale fyzické předpoklady máme spíše na dlouhé tratě a maratony, což se zrovna na tenis příliš nehodí. A pak se budeme muset smířit s tím, že tenis pro nás bude jen zábava a pokud budeme chtít dokázat více, tak taky pěkná dřina a stejně nikdy nebudeme patřit mezi ty nejlepší a světově známé sportovce. Na druhou stranu pustit se na dráhu vrcholového sportu je obrovsky riskantní, fyzicky i psychicky náročná cesta s nejasným koncem. Nemluvě o předčasné specializaci dětí a jejich brzkému „ničení zdraví“.
Specializovat se nebo nikoli?
Často tato otázka stojí spíše na rodičích, než samotných dětech, které sport dělají. A právě rodiče by si měli uvědomit, zda jejich děti onen sport opravdu baví nebo na tréninky chodí, protože prostě musí, protože to jejich rodiče chtějí. Další, s kým je dobré si promluvit je určitě trenér dítěte, který by měl umět rozpoznat talent dítěte. Ale hlavní rozhodnutí je umět si představit, co dané rozhodnutí znamená. Určitě zdravější varianta a pro dítě méně psychicky náročná je nespecializovat se příliš brzy a nejdřív dostat obecný základ pohybu – naučit se správně běhat, skákat, cvičit, … Zkrátka dát tělu „abecedu“, ze které se pak dají skládat slova a věty. Ranná specializace, která se dnes v mnohých populárních sportech prosazuje, znamená často zranění a úrazy v mladém věku sportovce a nadměrné přetěžování. Ovšem vše se dá také skloubit dobře a cesta za kariérou vrcholového sportovce může začít. Chcete doma Jágra? To ale bude chtít i notnou dávku štěstí! Připravte se na to..
Co je ovlivnitelné?
Příkladem může být, že pokud budeme hledat vrcholového basketbalistu a máme na něj požadavky vysoké postavy, ale zároveň hbitosti, obratnosti a rychlosti a také hledáme ve vzorku určitého věku v rozmezí deseti let, tak nám z celé republiky vyjdou pouze 2 možní kandidáti! Které ale ještě ani neznáme, nevíme, jak vypadají, ale víme, že teoreticky a dle výpočtů by tu mohli být. Navíc, i když je najdeme, nikdo nám nezaručí, že je bude basketbal bavit, že budou mít dostatečnou psychickou odolnost, aby poctivě trénovali a vydrželi tlak zvenčí. Zkrátka pravděpodobnost, že alespoň jeden z těchto dvou „budoucích basketbalistů“ skutečně bude vrcholovým basketbalistou, je opravdu malá.
-
nejvíc geneticky je ovlivněn vertikální výskok a rychlý běh (počet rychlých svalových vláken) a to až 90%
-
hned za nimi pak rychlost reakce a vytrvalost (pomalá svalová vlákna) až 85%
-
následují vrhy a hody a maximální statická síla – kolem 68%
-
pohyblivost v kloubech a drobná koordinace pak z 50%
Správným tréninkem lze samozřejmě výkon ovlivnit a některá svalová vlákna přeměnit a vytrénovat na jiná, ale vytrvalec, který má geneticky dané, že z 80% má pomalá svalová vlákna, zkrátka nikdy nebude dobrý sprinter – spíše hodně průměrný až podprůměrný.
foto: fotolia.com
Nevýrazný sportovec – dobrý trenér?
Pokud sport milujete, ale nikdy jste nebyli příliš úspěšní aktivní sportovci, nezoufejte. I díky tomu, že jste na sobě museli více dřít a pracovat, abyste dosáhli alespoň dílčího úspěchu, víte, co to obnáší. A můžete to nakonec využít ve své další sportovní kariéře – jako trenér nebo trenérka. Mnoho talentovaných sportovců zjednodušeně řečeno prostě vezme raketu nebo hokejku či míč.. a ono mu to jde tak nějak samo. Ale pak je pro něj naopak o to těžší vysvětlit někomu dalšímu správný postup ke správné technice. I proto někteří výborní sportovci neumí být dobrými trenéry. To je právě vaše výhoda. A pokud máte chuť, chopte se jí :-).
Ať již geny a dědičnost ve vašem sportovním životě způsobila cokoliv, užívejte si sportu a pohybu. Endorfiny neminou nikoho, ať už ty s rychlými svalovými vlákny nebo ty, kteří se vyžívají v dlouhých tratích. Zkrátka pokud sport milujete, opravdu není co řešit. Věnujte se mu na jakékoliv úrovni a veďte k němu vaše děti. Děti si tak odmalička osvojí mnohé návyky fair play, ale i zdravé bojovnosti, které pak mohou přenést do běžného života.
autorka : Zuzana Kubáňová
Komentáře k článku
pozn.: šedá - neregistrovaný uživatel, zelená - registrovaný uživatel, červená - administrátorDalší články v této sekci

Nová předsedkyně WSF: Musíme táhnout za jeden provaz
Monday, 04. January 2021 12:25 Světová squashová federace si na své padesáté výroční valné hromadě, která se konala na začátku prosince, zvolila nového, v pořadí už desátého předsedu, respektive předsedkyni: stala se jí Angličanka...
James Willstrop: Deník z karantény, část 2.
Sunday, 13. September 2020 09:42 James Willstrop pokračuje ve svých deníkových záznamech i poté, co britská vláda zavřela mimo jiné také squashová centra. Co mu přinesl jeden z posledních březnových týdnů? foto: psaworldtour.com...
Donna Lobban - Ráda bych se jednou dostala do světové...
Tuesday, 21. July 2020 21:13 Sezóna 2019/2020 byla pro Australanku Donnu Lobban velmi úspěšná, neboť se po vážném zranění kolene dokázala vrátit do světové pětadvacítky.Po U.S. Open 2018 se na světové túře neobjevila dlouhých 11...
James Willstrop: Deník z karantény, část 1.
Saturday, 27. June 2020 07:34 Psát o tom, jak moc současná pandemie změnila celý svět, je nošením dříví do lesa. Omezení se nevyhnula ani squashi a profesionální hráči tak přišli o možnost účastnit se oficiálních turnajů. James...