aDSC_6658 aDSC_6658
aDSC_8219 aDSC_8219

Jeden game s Janem Koukalem

18.08.2013 05:06

Období prázdnin je z více než poloviny za námi a na dveře pomalu klepe nová squashová sezóna 2013 / 2014. Většina hráčů využila alespoň část prázdnin k relaxaci, sbírání sil a motivace do dalšího hraní a v neposlední řadě i k intenzivnímu tréninku. Požádali jsme nejlepšího českého hráče, Jana Koukala, aby nám prozradil, jak se na nadcházející sezónu připravuje on.

Honzo gratulujeme k dobrým výkonům na posledních turnajích, kde jsi hrál … vítězství na Gibraltar Open 203 a účast ve finále Squash Moyenne Durance 2013. Znamená to, ze jsi po zdravotních problémech v minulé sezóně již zcela fit? Co vlastně trápilo tvé tělo?

Děkuji, už bylo načase zase něco trefit :-). Sezóna 2012/13 byla hodně nešťastná. Po krásném začátku, kdy se mi podařilo vyhrát turnaj na Novém Zélandu a s týmem Buldoků získat stříbro na ME klubů v Praze, se začalo ozývat rameno. Od října do začátku února mě vyřadilo ze hry, když jsem v Plzni v listopadu podstoupil menší chirurgický zákrok. Návrat do úplné formy byl delší a těžší, než jsem čekal, ale už jsem zpět a rameno je jako nové :-). Navíc, na mé tradiční jihoamerické tour jsem se ještě otrávil jídlem, tak doufám, že mám vybráno na dlouho dopředu.

Na svém sportovním facebook profilu informuješ fanoušky o tréninkovém prázdninovém procesu, kterým právě procházíš (pozn. redakce : doporučujeme zde shlédnou videa z Honzova trénování pro inspiraci) . Prozradíš něco víc o systému svého trénování ? Trénuješ celoročně v těchto dávkách nebo se jedná jen o letní intenzivní přípravu ?

Tréninky i během sezóny bývají podobné, ale není jich tolik. Léto na "suchu" si pod trenérem Martinem Košťálem opravdu "užívám", ale mám z toho letos hodně dobrý pocit a doufám, že vše dokáži prodat na turnajích.

Změnilo se  v současnosti něco ve tvé herní přípravě? Věnuješ se něčemu více nebo jsi do tréninku zařadil nové prvky?

Po operaci jsem začal spolupracovat s trenérem Martinem Košťálem, takže novinek v tréninku je plno a to mě baví. Tréninkového sparingpartnera mi dělá Mirek Kolář, což je také velká pomoc, protože stále soutěžíme a při každém i sebelehčím cvičení je o motivaci postaráno. A poslední novinkou je, že jsem do své přípravy zapojil Petra Martina, který mi pomáhá se squashovými tréninky a to je pro mne úplná novinka po letech :-).

Součástí tvé squashové rodiny je i životní partner sestry Veroniky - Greg Gaultier (pozn. redakce : Greg je momentálně muž světa číslo 2).  Trénujete někdy spolu? Přiučil jsi se od Grega nějakým herním kouzlům? Nebo naopak, on od tebe?

Mít Grega v rodině je pro mě po squashové stránce pecka,  když se tu potkáme, tak trénujeme hodně. Teď v létě jsme spolu strávili týden v sedle na kole. Učit se od něj mohu neustále spoustu věcí. A vycházíme spolu perfektně i mimo kurt, takže jsem s ním hodně spokojený :-).

Uvidí tě čeští fanoušci v nadcházející sezóně jako člena nějakého domácího extraligového týmu?

Jsem od loňské zimy členem v pardubickém klubu, ale od nové sezóny se tým opět bude jmenovat podle mne. Jméno zveřejním během příštích několika týdnů.

V červnu jsi nebyl na soupisce národního týmu na Mistrovství světa týmů v Mulhouse. Proč? Jaké jsou tvé plány na účast v reprezentaci v sezóně 2013/2014?

To mě hodně mrzí, ale došlo k malému nedorozumění, a pak už se s tím nedalo nic dělat. Každopádně s Českou asociací a jejím předsedou Pavlem Sládečkem vycházím velmi dobře a na moji další účast v reprezentaci to vliv nemá. Hned v září, poprvé od roku 2006, vyrážím na ME jednotlivců do Belgie. A na ME týmů, pokud budu nominovaný, již tradičně také chybět nebudu.

V druhé polovině srpna pojedeš na 3 turnaje .. do Toronta, Nottinghamu a Rotterdamu, tedy 3 turnaje ve třech týdnech… jde o test tvých současných fyzických i herních schopností? S čím budeš spokojený po návratu?

Ano. Poté mě ještě čeká 4.-7.9. ME jednotlivců v Belgii a až potom týden pauza před dalšími čtyřmi turnaji. Fyzicky jsem a budu připravený, z toho vůbec obavy nemám. V Kanadě i Anglii jsem první nasazený a vzhledem k tomu, že z loňska v srpnu obhajuji spoustu bodů, bych potřeboval oba turnaje vyhrát, abych alespoň minimalizoval ztráty :-). Od září už celý rok neobhajuji nic, na to se těším a snad budu už zase jen stoupat na žebříčku. V Rotterdamu mám poměrně těžký los, druhého nasazeného Adriana Granta z top 20, ale těším se tam na něj :-).

V minulosti jsi se podílel na pořádání akcí, které popularizují squash mezi veřejností (Jeden proti stu, exhibice s Waelem El Hindi, Gregem Gaultierem, účast slavných sportovců v týmu Buldoci … ). Můžeme se těšit na něco podobného v nejbližší době?

Momentálně nic konkrétního v hlavě nemám a na ničem nepracuji, ale to se může změnit ze dne na den, takže třeba překvapím :-).

Honzo, čím to, že tak dlouho vládneš domácí squashové scéně? Co je to to hlavní, co tě odlišuje od ostatních?

Nechci ostatním sahat do svědomí, ale i dnes trénuji o mnoho více, než i třeba naši nadějní junioři. Navíc, zkušeností mám více, než všichni dohromady. Vím, že a jak squash bolí a jsem připravený to podstupovat, což si o ostatních úplně nemyslím. To ze mě pro soupeře dělá celkem tvrdý oříšek. Letos měli moji soupeři na MČR slušnou šanci, protože má příprava měla k ideálu hodně daleko, ale nakonec to byl paradoxně jeden z mých nejsnadněji získaných titulů.

V září (dnes přesně za 30 dní) se bude rozhodovat o zařazení squashe na olympiádu 2020. Jaké je tvé očekávání? Co by to pro squash jako takový, podle tebe, znamenalo?

Já stejně jako každý squashista doufám, že se to podaří a squash se konečně dostane do společností sportů, kam nezpochybnitelně patří. Pro squash by to byla obrovská injekce a vzpruha a katapultovalo by ho to o několik stupňů výš, jak v podpoře, tak sledovanosti a publicitě. Rozhodovat se bude v Buenos Aires, kde se tou dobou koná Panamerické squashové mistrovství a případný záporný výsledek hlasování by pro squash, ještě v této souvislosti, byla strašná rána.

 

Uvažoval jsi již o tom, jakou roli bude ve tvém životě hrát squash po skončení aktivní hráčské kariéry?

Zatím si užívám toho, že squash hraji aktivně. Nějaké nápady se mi samozřejmě v hlavě rýsují, squash rozhodně neopustím, ale konkrétní zatím nebudu :-). 

Redakce squashPage.net děkuje za rozhovor a přeje úspěšnou nadcházející sezónu.Zobrazit komentáře »
« Skrýt komentáře

Komentáře k článku

Přidat komentář
Jméno:
Opiště prosím kód captcha
pozn.: šedá - neregistrovaný uživatel, zelená - registrovaný uživatel, červená - administrátor


Další články v této sekci

Dále čtěte na SquashPage.net