aDSC_6658 aDSC_6658
aDSC_9000 aDSC_9000

Kde je ve squashi bod G?

20.05.2015 16:32

Pokud jde o schopnost čistě trefit úder z kteréhokoli místa na kurtu, jedním z nejlepších v téhle oblasti je Gregory Gaultier, který nedávno jasně ovládl Grasshopper Cup v Curychu. A bylo to vítězství ve velkém stylu – za celý „G-Cup“ neztratil Gaultier ani set. Možná bychom měli bod G přejmenovat na bod GG …

Zpět k tématu. Zde je odpověď na otázku starou jako squash sám: Bod G je místo, ve kterém naše tělo přirozeně a instinktivně trefuje míček. Forhendový a bekhendový švih jsou v podstatě totožné údery, jen – zjednodušeně řečeno – vedené opačným směrem. Z toho vyplývá, že místo, kde se raketa dotkne míčku, by mělo být vzhledem k postavení těla stále stejné.

Bod G se nachází kolmo k ramenům a v jedné přímce s hrací rukou nebo ramenem. Pro bekhend i forhend jde o ten samý prostor. Ve skutečnosti je to zkrátka bod, ve kterém – jak je řečeno výše – trefujeme míček přirozeně a instinktivně, jelikož squash je tak rychlý, že nevnímáme přesné místo úderu.

Vše je v pohybu – raketa, míček i hráč, kontrolu přebírají instinkty a my bez přemýšlení odehrajeme míček v tom správném bodě. Pokud neletí tam, kam jsme mířili, je to proto, že jsme jej z nějakého důvodu nezasáhli přesně v bodu G.

Fakt, že se bod G nachází před ramenem hrací ruky, jsem si uvědomil jako hráč i jako trenér při dlouholetém sledování toho, jakým způsobem provádíme údery. Zvláště na forhendu jsem si všiml, že někteří hráči trefují míček ne tehdy, když je po dopadu nejvýše nad zemí, ale často až těsně předtím, než dopadne podruhé. Na bekhendu jsem toto zaznamenal jen zřídka.

To mě vedlo k domněnce, že na forhendu instinktivně a podvědomě čekáme na to, až se míček dostane do bodu G a my ho budeme moci ideálně odehrát. Tím se možná vysvětluje, proč se během squashových zápasů hraje o něco více na bekhendové straně – provést rovný bekhendový úder se zdá být prostě jednodušší.

Hlavně u úderů vyžadujících přesnost (drop, kill, shot do nicku) se zřetelně ukáže, zda se vám povedlo trefit míček v bodu G. Domnívám se, že pokud letí míček příliš vysoko, došlo ke kontaktu rakety s míčkem za bodem G. Naopak pokud jde úder příliš nízko (do tinu), zasáhli jste míček před bodem G.

Při podobných úderech okamžitě poznáme, že jsme míček odehráli ve špatném místě. Přesto je důležité se vždy pokoušet trefit jej v bodu G, čímž míčku předáme veškerou energii vloženou do úderu. Díky tomu také získáváme úderovou jistotou, která je v našem sportu nesmírně důležitá.

Squash je často o tom, který z hráčů dříve unaví svého soupeře, přičemž během každé výměny vidíme velký počet úderů. Skutečnost, že se hráčům neustále daří správně trefovat míček, se tak ve výsledku projeví až po nějakých patnácti či dvaceti minutách hry, někdy i později.

Shrňme si to: pokud budete trefovat míček ve stejném místě vzhledem ke svému postavení, poletí skoro vždy tam, kam chcete. Jestliže toho chcete dosáhnout, musíte pochopit, jak se správně pohybovat k míčku a jak tento pohyb kontrolovat. To samé platí pro švih. Pak se vám povede zasáhnout míček v bodě G.

autor: Tony Griffin
překlad: Jiří Hron
zdroj: squashmad.comZobrazit komentáře »
« Skrýt komentáře

Komentáře k článku

Přidat komentář
Jméno:
Opiště prosím kód captcha
pozn.: šedá - neregistrovaný uživatel, zelená - registrovaný uživatel, červená - administrátor


Další články v této sekci

Dále čtěte na SquashPage.net