aDSC_6658 aDSC_6658
aDSC_2667 aDSC_2667

ME Helsinky 2012 - jak se cítí naši hráči před odletem

23.05.2012 12:01

Naše reprezentanty jsme před odletem do Helsinek požádali o krátké vyjádření k mistrovství, s jakými pocity a očekáváními do Helsinek odlétají. Děkujeme jim za čas věnovaný odpovědím těsně před odcestováním na turnaj. Romana Švece, který se účastnil ME jednotlivců 2011 vloni ve Varšavě, jsme požádali o úvodní slovo.

Romane, jako jediný z mužských účastníků nejedeš na ME jednotlivců poprvé. Budeš zkušeným vůdcem výpravy?

:D :D  Co se týče přímo ME individuálů mužů, tak zřejmě ano, ale jinak si myslím, že až na bratra Martina, pro kterého je to první ME a vůbec první mezinárodní turnaj mezi dospělými, už všichni víme, do čeho jdeme a soupeři jsou nám také dobře známí.

Při tak velké účasti hráčů, pojede s Vámi i reprezentační trenér Michael Fiteni ? Nebo některý z dalších trenérů?

Bohužel, žádný trenér s námi neletí, takže se budeme muset spolehnout sami na sebe a dobré rady od ostatních spoluhráčů.

Jaká je tvá zkušenost s atmosférou na takovém turnaji? Panuje tam rivalita nebo spíš přátelská atmosféra?

Samozřejmě, jde o ME a tak všichni chtějí vyhrát nebo přinejmenším uhrát dobrý výsledek. Nicméně ME individuálů si stále jak mezi muži, tak i ženami, hledá své místo v kalendáři těch nejlepších hráčů. Zejména častá absence top hráčů ubírá turnaji trochu na prestiži. Každopádně se to v posledních letech zlepšuje, a tak se na turnaji objevují i ti nejlepší Evropští hráči. Letos je prvním nasazeným světová trojka Greg Gaultier (pozn.redakce : Greg se nakonec z letošního ME odhlásil ...).

 

 

Co si myslíš, které body tvé kariéry přispěly k nominaci na tuto akci?

Roman :  V případě ME individuálů nefunguje nominace jako u prestižnějšího ME týmů, kde jsou nominováni aktuálně nejlepší hráči. Zde se osloví všichni hráči v širším kruhu reprezentací, čili zhruba 10 mužů a 6 žen, a kdo má chuť a formu, tak může jet reprezentovat. Samozřejmě, pokud by byl zájem širší než maximální počet míst pro ČR, tak by trenéři rozhodli, kdo pojede. Já konkrétně jsem letos chtěl jet hlavně kvůli mému vynucenému odmítnutí nominace na ME týmu v Něměcku díky školním povinnostem. 

Ondra :  Místo mi bylo nabídnuto, jelikož patřím k českému reprezentačnímu týmu a ostatní reprezentanti neměli o tuto akci zájem.

Martin :  K mojí nominaci určitě přispěly hlavně dobré výsledky v juniorských kategoriích, které si myslím podávám celkem stabilně a samozřejmě také odmítnutí účasti některých našich nejlepších hráčů.


S jakým cílem na ME jedeš? Vylepšit loňské slušné umístění?

Roman :  Cílem je rozhodně postup mezi nejlepších 16. Vše co by bylo navíc a tedy i vylepšením loňského výsledku bych bral jako velké plus, naopak prohru v prvním kole bych bral jako velké zklamání.

Ondra :  Získat drahocenné zkušenosti, zahrát si kvalitní zápasy a důstojně reprezentovat Českou republiku.

Martin :  Na turnaj jedu hlavně s cílem získat zkušenosti s evropským seniorským squashem a snažit se podat dobrý výkon v každém zápase. Každopádně po zhlédnutí losu, který je pro mě velmi příznivý, by mi určitě nevadilo přejít přes první kolo a postoupit tak mezi nejlepších šestnáct, kde bych si zápasy mohl už opravdu užívat.

Čeho se na mistrovství nejvíc obáváš ?

Ondra : Obávám se zranění, které by mi znemožnilo hrát nebo výrazného poklesu formy.

Martin : Nejvíce se obávám zranění lýtka, které jsem si poranil před měsícem na ME  juniorů, a které stále není úplně v pořádku.Viděl jsi seznam přihlášených hráčů? S kým by sis rád zahrál?

Roman :  Seznam hráčů jsem samozřejmě viděl a rád bych si zahrál s Borjou Golanem. Nicméně už vím, že podaří-li se mi vyhrát první kolo, budu už potřetí v kariéře hrát s nasazenou jedničkou na ME Gregem Gaultierem (pozn.redakce : Greg Gaultier se na poslední chvíli z turnaje ohlásil, Romanovi se změnil soupeř v prvním kole a pokud postoupí, bude ho ve druhém čekat Borja Golan), což je samozřejmě skvělá příležitost, jak nabrat nějaké zkušenosti. V tomto ohledu měli "štěstí na los" i ostatní kluci. Brácha, který má hratelné první kolo, by případně mohl vyzvat nasazenou dvojku (pozn. redakce : po odhlášení Grega G. a úpravě pavouka nasazenou jedničku) Simona Rösnera a Ondra se už v prvním kole utká s domácím hráčem a turnajovou trojkou Olim Tuominenem.

Ondra :  Los již byl zveřejněn, hraji se 4 nasazeným, domácím Oli Tuominenem na centrálním kurtu. Myslím si, že je to jeden ze soupeřů, s kterým bych si chtěl velmi rád zahrát...i když  by bylo lepší, kdyby to nebylo hned v prvním kole.

Martin : Seznam jsem viděl a nejvíce si chci zahrát s těmi nejlepšími (Gaultier, Rösnera) a díky losu mám tu šanci, tedy pokud přejdu přes první kolo. Takže motivace je veliká.

 

 

Za ženy odpovídají Lucie Fialová a Olga Ertlová, čtvrtá a pátá nejvýše nasazená hráčka na mistrovství.

Kolikátého ME jednotlivců se účastníte?

Lucie : Letos se účastním svého druhého ME jednotlivců, přičemž to první jsem hrála ještě jako juniorka, v 17 letech.

Olga : Upřímně nevím, asi by se to dalo dohledat, ale moc jsem jich nehrála. Je to vždy takhle na konci sezóny a často není chuť ani síla hrát.


Proč jste se rozhodla ME jednotlivců zůčastnit?

Lucie :  Byla jsem oslovena vedením ČASQ a potěšila mě jeho podpora k účasti na ME.

Olga :  Chtěla jsem hrát v tomto termínu ještě jeden turnaj před tím, než si dám malou pauzu po sezóně. Je to dobrá příležitost zahrát si dobré zápasy a vzhledem k tomu, že na rozdíl od profi turnajů se tady vše dohrává, můžu si dobře zahrát a získat zkušenosti.


Na turnaji jste po Natalii Grinham, Camille Serme a Gaby Huber-Schmohl čtvrtou a pátou nejvýše postavenou hráčkou světa, která se ME účastní. S jakým konečným umístěním budete spokojená?

Lucie :  Mým prvním cílem je účast v semifinále, ale spokojená bych byla s medailí.

Olga :  Chtěla bych potvrdit svoje nasazení, ale hlavně oďehrát kvalitní turnaj a i když už jsem opravdu hodně unavená (hraji už prakticky dva měsíce jeden turnaj za druhým) tak chci podat dobrý výkon a dát do toho všechno.


Čeho se na turnaji nejvíc obáváte?

Lucie :  Trochu se obávám únavy, která mě zmohla minulý týden na British Open, ale doufám, že po týdnu odpočinku už zase budu hrát s velkou chutí.

Olga : Spíše než obávat se, si chci tento turnaj užít a zahrát si dobrá utkání. Můj první zápas budu těžký, moje soupeřka je dobrá hráčka (pozn.redakce : Francouzka Maud Duplomb) a já s ni nemám nejlepší bilanci. Přesto věřím, že pokud předvedu vyrovnaný výkon, tak by to mohlo vyjít.

Redakce ještě jednou děkuje všem hráčům za odpovědi. Zobrazit komentáře »
« Skrýt komentáře

Komentáře k článku

Přidat komentář
Jméno:
Opiště prosím kód captcha
pozn.: šedá - neregistrovaný uživatel, zelená - registrovaný uživatel, červená - administrátor


Další články v této sekci

Dále čtěte na SquashPage.net