aDSC_6658 aDSC_6658
aDSC_9383 aDSC_9383

Miguel Ángel Rodríguez – Dělová koule z Bogoty

14.06.2018 14:47

Představení hráče

Shorbagy hraje fantastický dropšot, a najednou kolem něj proletí ve vodorovné poloze asi metr nad zemí „superman“ Rodríguez. Aby to nestačilo, na další útok soupeře znovu sviští mrštný osvalený kolumbijský projektil, aby nakonec celou výměnu vyhrál efektním reverse boastem. A to jsme, prosím pěkně, teprve v prvním setu finále British Open 2018. Nezapomenutelné rybičky zdobí tohoto prvního jihoamerického vítěze nejslavnějšího squashového turnaje. Podle slov Simona Parka „Dělá všechno rychle! I tkaničky si zavazuje rychle!“

  • jméno: Miguel Ángel Rodríguez
  • země: Kolumbie
  • věk: 32 let
  • výška: 170 cm
  • hmotnost: 69 Kg
  • žije v: Bogotá (Kolumbie)
  • nevyšší postavení na žebříčku PSA: 4. příčka (červen 2015)
  • aktuální postavení na žebříčku PSA: 6. příčka (červen 2018)
  • koučové: ANGEL RODRIGUEZ, dříve především David Palmer, a také nám známý Sardar Ali Khan
ysl outlet

foto: squashPage.net

Trochu historie

Miguel Ángel Rodríguez se narodil v Bogotě těsně před Vánoci roku 1985. Jeho otcem je bývalý profesionální hráč squashe. Svého malého synka „vytáhl“ poprvé na squashový kurt již v jeho dvou letech. Nicméně malý Angel začal nejprve s kopanou a stolním tenisem. Brzy ale následoval taťku mezi milované čtyři stěny. Úspěchy se dostavily již juniorském věku, když dokázal vyhrát devatenáctky na US Junior Open dvakrát po sobě (2003,4). První titul na okruhu PSA vyhrál již ve svých 19 letech v listopadu 2005. V roce 2013 vybojoval bronz na Světových hrách v Cali. Poté, co zvítězil na několika domácích profi turnajích, vyhrál Pan-americké hry v roce 2015 v kanadském Torontu. V roce 2015 se stal nejvýše postaveným hráčem z jižní Ameriky na okruhu PSA. Pod vedením Australana Davida Palmera se vyšvihl až na 4. příčku světového žebříčku, a vystřídal tak Argentince Federica Usandizagu (nejlépe 20.hráč světa). Skutečný vrchol ale přišel v květnu 2018, když vyhrál nejslavnější squashový turnaj British Open. Během tohoto turnaje vyřadil, čtěte pozorně: „Kouzelníka“ Ramy Ashoura (3:1), „Thorovo kladivo“ Omara Mosaada (3:1), dlouhána Ali Faraga (3:1), v semifinále obrovské překvapení turnaje Němce Raphaela Kandru 3:1 a ve finále, které trvalo 102 minut, udolal „Bestii z Alexandrie“ mistra světa Mohameda El Shorbagyho. Stal se definitivně postrachem všech Egypťanů. Dělová koule z Bogoty rozstřílela celkem čtyři špičkové Egypťany, z toho 2 mistry a 2 vicemistry světa. Prostě a jednoduše: „klobouček“!  

Přednosti pohledem squashového kouče

Miguel je rychlý jako blesk, mrštný jako had, a k tomu velice chytrý a ukázněný. Za jeho úspěchem je jednoznačně vidět práce s Davidem Palmerem. Australský dvojnásobný mistr světa dokázal jeho hru zjednodušit, jak po technické, tak po taktické stránce. Fyzicky skvěle vybavený kolumbijský dříč nevypustí jediný balon. Na finále s Mohamedem se skvěle připravil i po psychické stránce. Věděl, že je jeho egyptský soupeř už hodně unavený z předchozích zápasů, hrál nesmírně ukázněně a přesně. To by ale nebyl on, aby nám nepředvedl své parádní „trademark-rybičkové“ kousky, kterým komentátor Joey Barrington říká „DISCO-TIME“.

Slabiny či slušelo by se spíše říci méně silné stránky

Někdy se nechává unést a utkání mění ve svou vlastní exhibici. Důsledkem tedy může být ztráta koncentrace, a z toho plynoucí netaktické a někdy až příliš profesorské „pohrávání si“.     

Technická či taktická „specialitka“

Nepamatuji si, že by někdo jiný skákal tak efektní rybičky metr nad zemí. Úžasné jsou také jeho volejové „piruety“ opačným směrem. Typicky: čeká kros na BH, míč letí na jeho FH, a on se netočí doprava, jako každý pravák, ale kolem své osy doleva (v tu chvíli vůbec míč nevidí) a úspěšně trefuje volej z druhé strany. 

Závěrem

Rodriguez patří mezi nejzajímavější hráče na okruhu. Právem získal nedávno vyznamenání od starosty města Bogotá za vítězství na BO 2018. Přeci jen ale už stárne. A tak je otázkou, zda ve svých 32 letech dokáže ještě vylepšit 4. příčku na PSA z roku 2015. Kdo by mu to ale nepřál…?

autor: Jan Roll, www.janroll.cz
zdroj: psaworldtour.com, wikipedia, facebook

 Zobrazit komentáře »
« Skrýt komentáře

Komentáře k článku

Přidat komentář
Jméno:
Opiště prosím kód captcha
pozn.: šedá - neregistrovaný uživatel, zelená - registrovaný uživatel, červená - administrátor


Další články v této sekci

Dále čtěte na SquashPage.net