aDSC_6658 aDSC_6658
aDSC_4101 aDSC_4101

Moje cesta za squashovým snem

24.11.2013 14:47

autorka: Natálie Babjuková

V roce 2009 jsem strávila rok jako výměnný student ve Spojených státech a po svém návratu do Čech jsem pomalu začala přemýšlet o výběru vysoké školy. Nebyla jsem stoprocentně rozhodnutá, jestli se chci opět vrátit do USA anebo zůstat v České Republice, a proto jsem se zajímala o obě možnosti. Zhruba rok před maturitou jsem kontaktovala trenérku squashe na univerzitě Trinity College v Connecticutu. Napsala jsem jí nějaké informace o sobě, o tom, jak dlouho hraji squash, jaké mám výsledky a cíle a to, že se zajímám o studium na právě zmíněné Trinity. Od té doby jsme spolu byly neustále v kontaktu a dnes vděčím právě této osobě za to, že zde studuji. Vysvětlila mi, co obnáší se na americkou univerzitu dostat - od přihlášky až po testy, které člověk musí splnit na určitý počet bodů, aby byl přijat.

William Burges

Nejprve jsem se začala připravovat na anglický test TOEFL, ve kterém musí každý zájemce získat alespoň 90 bodů (maximum je 120). Test se skládá ze čtyř částí - mluvení, psaní, poslech a text s otázkami. Nejedná se o příliš vysokou úroveň angličtiny, v testu se objevují hlavně běžně používané fráze a mluvená angličtina, takže by z testů neměl mít nikdo příliš velký strach. Už někdy na podzim roku 2010 (tedy v průběhu mého maturitního ročníku) jsem začala vyplňovat přihlášku. Ta se skládá z několika stránek a každý uchazeč o studium na této universitě v něm musí vyplnit obrovské množství údajů. Údajů nejen o sobě a své rodině, ale například napsat i eseje na rozdílná témata. Každý zájemce také musí poslat do školy v USA studijní výsledky ze všech ročníků školy střední v Čechách.

Po úspěšném zdolání testu TOEFL a odeslání všech potřebných informací jsem čekala zhruba do začátku února na výsledné rozhodnutí o přijetí. Pokud je výsledek pozitivní, ještě není čas jásat. Poté totiž následuje další krok a tím je žádost o "financial aid". Studium na většině amerických univerzit stojí zhruba 55 000 dolarů ročně, což je pro drtivou většinu uchazečů absolutně neřešitelná situace. Mnoho škol ale nabízí právě zmíněnou financial aid anebo různá další stipendia. Zažádat si o financial aid obnáší vyplnit další přihlášku, kde zájemci musí popsat finanční možnosti rodičů, zaslat výpisy z bankovních účtů a podobná ekonomická data. Americké vysoké školy se zajímají o zahraniční studenty, a tak jsou v mnoha případech ochotné sponzorovat jejich studia. Trinity konkrétně v mém případě hradí přibližně 90% celkové částky. Zbyvajících 10% mi hradí rodiče, za což jsem jim velmi vděčná. V této částce jsou zahrnuty nejen studijní náklady, ale například i ubytování, strava a vše další, co se squashe týká.

Squash je na Trinity College na velmi vysoké úrovni a hrát za univerzitu a celý tým je velmi unikátní zkušenost. V každém squashovém týmu je minimálně 9 hráčů či hráček – počítá se tedy 9 zápasů, tým tak musí vyhrát minimálně 5 z nich, aby zvítězil v celém utkání. Na pozici 1 v týmu tedy hraje ta nejlepší hráčka nebo nejlepší hráč týmu. Minulou sezónu u nás na jedničce hrála Egypťanka Kanzy El-Defrawy, jejíž zatím nejlepší dosažené umístění na WISPA žebříčku je 29. V klučičích týmech se na prvních pozicích objevují jména jako je Ali Farag nebo Amr Khalifa, kteří byli jedni z nejlepších na světě ve svých juniorských kategoriích. Já jsem loňskou sezónu hrála v hierarchii našeho Trinity týmu na pozici číslo 6 a s týmen jsme se probojovali až do celostátního finále. Až tam jsme těsně podlehly Harvardu 4:5 a tudíž jsme skončily v konečném pořadí všech škol v USA na druhé pozici. Mnoho lidí tady sleduje výsledky a chodí se na utkání dívat a fandit. Každý zápas má neuvěřitelnou atmosféru. Až do loňského roku a mého prvního zápasu za Trinity jsem nikdy nezískala tak silný zážitek ze squashového utkání. Být na kurtě, kde vám za sklem fandí nejen celý tým, ale i půlka školy, je opravdu nezapomenutelné.

Na Trinity College jsem vloni ukončila druhý rok studia a nemohla bych tam být spokojenější. Vím, že to bylo to nejlepší rozhodnutí, jaké jsem před dvěma lety mohla udělat a že to budou ty nejlepší 4 roky mého života. Je to úžasná příležitost, jak získat americké vzdělání ukončené americkým diplomem bakaláře, naučit se perfektně anglicky a získat jiný pohled na celý svět.

Tímto článkem bych ráda motivovala všechny naše juniorské hráče, aby zvážili možnost studia v USA. Nemohla bych to nikomu více doporučit. I přesto, že celý proces přihlášky není jednoduchý a že představa opustit všechny vaše nejbližší tady doma v České Republice se může zdát až příliš komplikovaná, opravdu to stojí za to.

Všem, kteří mají zájem o studium v USA, ráda pomohu. Neváhejte mě kontaktovat na email Naty.Babjukova@seznam.cz. Ráda zodpovím jakékoliv vaše otázky. Zobrazit komentáře »
« Skrýt komentáře

Komentáře k článku

Přidat komentář
Jméno:
Opiště prosím kód captcha

Pavel Sládeček: Velice poučný článek. Škoda že nejsem mladší a nadějnější.

24.11.2013 20:37

admin: Budeme doufat, že to někoho dalšího inspiruje :-), sama jsem neznala podrobné informace. Irena Vanišová

24.11.2013 20:42
pozn.: šedá - neregistrovaný uživatel, zelená - registrovaný uživatel, červená - administrátor


Další články v této sekci

Dále čtěte na SquashPage.net