aDSC_6658 aDSC_6658
aDSC_9914 aDSC_9914

Navzdory nepokojům kráčí egyptský squash stále kupředu

18.06.2014 11:03

Článek jsme volně přeložili dle originálu z pera egyptské hráčky Farah Abdel Meguid, píšící pro server Squash Mad. Farah popisuje život ve své zemi během těžkého období politického vření a obrovských společenských a sociálních změn. Navzdory těmto událostem se zdá, že egyptskému squashi se daří jít dál nastolenou cestou za úspěchy svých hráčů i při okolní nepřízni. Farah Abdel Meguid, kterou v Egyptě trénuje v Geizira Clubu v Káhiře Mohamed Abbas, je v současnosti světovou hráčkou číslo 60, nedávno zvítězila na turnaji v Malajsii a my jsme měli možnost vidět tuto Egypťanku i v Praze na turnaji WSA Prague Open 2013 na konci loňského roku.

Rozhodnutí vyrůstat jako squashový hráč může být jednou z nejvíce fascinujících ale zároveň i nejvíce vyčerpávajících zkušeností, kterými si juniorský sportovec může projít. Mladí hráči si hýčkají svůj cíl a myšlenku, že se jednou stanou profesionálními squashisty, ale při tom se musí soustředit také na svá studia.

Mohlo by se zdát, že věnovat se v Egyptě squashi je dostatečně těžké, zvážíme-li, že to není příliš populární sportovní odvětví. Významnou roli ve squashi ale hraje také politika. Egyptská revoluce se odehrála v rámci tzv. arabského jara, šířící se vlny protestů a povstání v mnoha arabských státech. Započala 25. ledna 2011, svrhla prezidenta Husního Mubaraka a jeho režim, během kterého byl Egypt vnímán a popisován jako “válečná zóna”.

Husní Mubarak měl obrovský vliv na rozvoj squashe v Egyptě, ale nelze to považovat za jediný důvod velkých úspěchů, kterých egyptští hráči v tomto sportu na mezinárodní úrovni dosahují. Mubarakova láska k této hře pomohla squashi získat nesmírně důležitou popularitu doma mezi Egypťany, prezident sám squash veřejně podporoval, navštěvoval prestižní squashové turnaje (Hurghada International, Al-Ahram International), které přitahovaly přední světové hráče.

Politický neklid v zemi vedl k zákazům vycházení od 19 hodin večer do 6 hodin ráno. Toto nařízení bohužel mělo zásadní vliv na další růst úrovně squashe v Egyptě. Většina hráčů se snažila si plánovat své tréninky s možností hraní jen několik hodin před zákazem vycházení. Takovýto vývoj pak ovlivnil nejen každodenní tréninky, hráči se také museli potýkat s nepříjemnostmi při výběru turnajů, kde chtěli hrát, protože datum a čas byl závislý na zákazu.

V minulých letech Egypt hostil několik WSA a PSA turnajů po celé zemi, což pomohlo mnoha squashistům získat body do světového žebříčku, aniž by byli nuceni příliš cestovat. Také junioři tím dostali šanci změřit své síly s nejlepšími squashisty světa. Ale téměř všechny lokální turnaje byly zrušeny a hráči musí stále trénovat bez určených cílů … to je jedna z nejobtížnějších situací, které může sportovec čelit.

Navzdory všem těmto popsaným překážkám, kterým egyptští squashisté čelili v posledních 3 letech, si stále dokázali udržet své odhodlání, disciplínu a soutěživost, která je vede vpřed. Egypťané tak i za této situace dosahují světového úspěchu v podobě obsazení předních míst na světových žebříčcích - 4 hráči v TOP 10 PSA a 13 hráčů v TOP 50, 2 hráčky v TOP 10 WSA a 9 hráček v TOP 50.

text: Farah Abdel Meguid pro http://squashmad.com/growing-the-game/secrets-of-squash-life-in-egypt/

překlad: Veronika VanišováZobrazit komentáře »
« Skrýt komentáře

Komentáře k článku

Přidat komentář
Jméno:
Opiště prosím kód captcha
pozn.: šedá - neregistrovaný uživatel, zelená - registrovaný uživatel, červená - administrátor


Další články v této sekci

Dále čtěte na SquashPage.net