aDSC_6658 aDSC_6658
aDSC_5338 aDSC_5338

Nour El Sherbiny – mladičká squashová Kleopatra

07.05.2014 13:34

Pouhé čtyři roky na okruhu WSA stačily k tomu, aby se mladičká Nour El Sherbiny dostala do světové desítky. Většina hráček po celém světě obětuje celý svůj aktivní sportovní život, přesto často nedosáhne ani na desetinu toho, čeho docílila tato sympatická osmnáctiletá dívčina. Nour se chce stát nejmladší světovou jedničkou v historii, no uvidíme …

  • jméno: Nour El Sherbiny
  • země: Egypt
  • věk: 18
  • trénuje v: egyptské Alexandrii
  • nevyšší postavení na žebříčku WSA: 4. příčka (únor 2013)
  • raketa: Tecnifibre Carboflex Basaltex 130
  • poznávací znamení: „Dlouhé husté vlasy uvidíte, míček ale těžko…“

foto: archiv Nour El Sherbini

Trochu historie

Výčet úspěchů musíme začít rekordem: v pouhých šestnácti letech se doslova prodrala na sedmou pozici světového žebříčku WSA. Světe div se, přeskočila neuvěřitelných 208 míst. Jen tak mimochodem stihla ještě před tím vybojovat rekordní tři tituly mistryně světa juniorů (v roce 2009 v pouhých 13 letech, dále 2012 a 2013). Získala také cenu za talenta roku 2009. Vyhrála několik turnajů na okruhu WSA, naposledy v polovině dubna 2014 slušně placený TEXAS OPEN, když ve finále porazila nadanou indickou „princeznu“ Dipiku Pallikal 3:1. Jejím dosavadním vrcholem je ale účast ve finále mistrovství světa pro rok 2013, konaném se zpožděním až letos v březnu v malajském Penangu. No posuďte sami: porazit žijící legendu Nicol David v semifinále MS na její domácí půdě navíc ve squashcentru s jejím jménem, tomu já říkám „drzost“. Dodal bych ale ještě velice sympatická drzost. Rozjetý egyptský vlak dokázala zastavit až ve finále zkušená Angličanka Laura Massaro. Pro Egypt zkrátka roste hvězda par excellence!

Přednosti pohledem squashového kouče

Na první pohled mě zaujala jakási bezprostřednost typická pro děti a také většinu Egypťanů. Letící míček prostě trefí…hádejte kam… Vypadá to lehce a hlavně suverénně. Samozřejmě za úspěchy stojí kvalitní příprava špičkových egyptských koučů. V jejím případě se jedná o bratra Omara el Sherbini a Roushdy Mabrouka. Na takto mladou „holku“ má skvělé pokrytí „T“ a také slušnou sílu.

Slabiny či slušelo by se spíše říci méně silné stránky

Až dětská bezprostřednost s sebou nese někdy ukvapenost a nevynucené chyby. Přisuzuji to ale věku a věřím, že ještě vyzraje. Ostatně účast ve finále MS není náhodná. Možná by mohla ještě zapracovat na pohybu, ale to už hledám mikroskopem squashové „mikrohnidy“.

Technická či taktická „specialitka“

Nemůžu Vás ochudit o následující typicky egyptský hravý sólo trénink se dvěma raketami :-)

Závěrem

Snad to nebude jen výstřel z kanónu a zbude jenom dým, připomínající jepičí slávu, Nour bude muset překonat nástrahy přechodu do dospělého a často krutého profesionálního světa. Žije také v době, kdy se její vlast zmítá v politické nestabilitě. Nicméně egyptský squash se zdá být touto nestabilitou nedotčen, naopak produkuje stále nové a nové hvězdy. O tom, jak moc znamená Nour El Sherbiny pro Egypt, svědčí i pozvání na recepci od generála El Sisiho, pravděpodobného příštího egyptského prezidenta, který pozval jí a ještě také nějakého Ramy Ashoura, ale toho asi neznáte :-). Co dodat? Kochejte se ekvilibristikou a výběrem toho nejlepšího z finále MS juniorek z roku 2009 – znovu připomínám: „třináctka“…

Autor: Jan Roll, www.janroll.cz

Zdroje:

http://wsaworldtour.com/players/nour-el-sherbini#player-tournaments

http://en.wikipedia.org/wiki/Nour_El_SherbiniZobrazit komentáře »
« Skrýt komentáře

Komentáře k článku

Přidat komentář
Jméno:
Opiště prosím kód captcha
pozn.: šedá - neregistrovaný uživatel, zelená - registrovaný uživatel, červená - administrátor


Další články v této sekci

Dále čtěte na SquashPage.net