aDSC_6658 aDSC_6658
aDSC_6129 aDSC_6129

Ramy Ashour - geniální talent od Boha

29.10.2013 18:49

Fenomén posledních let je zcela jistě Egypťan Ramy Ashour. Troufám si říci, že Ramy je hvězda, která snese srovnání se slavnými Khany: Jahangirem a Jansherem (pozor nejsou a nikdy nebyli sourozenci).  

 • jméno: Ramy Ashour
 • země: Egypt
 • narozen: Káhira, kde také žije a trénuje
 • věk: 26 let, podle Angličanů Egypťané dříve často lhali, či „neznali“ svá datum narození, ale Ramymu bych věřil…
 • hraje rukou: pravou
 • značka rakety: Prince tt airstick 130 lite
 • výška: 180 cm (to mě překvapilo, myslel jsem, že je vyšší)
 • hmotnost: 75 Kg (to mě nepřekvapuje)
 • kouč: neuvádí
 • světovou jedničkou se stal: 1. 1. 2010
 • poznávací znamení: BH XVKILL do nicku, přeloženo do češtiny: bekhendový šikmý prudký úder z voleje do pravého předního rohu, „zaručený“ bod pro Ramyho

Trochu historie

Ramy je dvojnásobný a také stávající mistr světa. Letos v Manchesteru obhajuje titul, který loni v prosinci vybojoval v pětisetové bitvě s krajanem Mohamedem El Shorbagym. Tento rok dokázal získat pro Egypt titul na nejslavnějším squashovém turnaji British Open po dlouhých 47 letech (v roce 1966 zvítězil Ramyho krajan Abdelfattah AbouTaleb, turnaj vyhrál celkem třikrát). Ramymu se tedy podařilo získat vysněnou squashovou „trojku“ – vybojoval tituly mistra světa a British Open a stal se světovou jedničkou. Není mnoho současných hráčů, kterým se to podařilo. Např. „Maestro“ Shabana je sice bývalá světová jednička a čtyřnásobný mistr světa, ale nikdy nevyhrál BO. Ramy také drží primát nejmladšího juniorského mistra světa (zvítězil v pouhých 16 letech), a později titul obhájil. Jako jeden z mála v historii vyhrál oba světové tituly, jak juniorský tak seniorský.

Přednosti pohledem squashového kouče

Když poprosili slavného squashového gentlemana Petera Nicola, aby řekl jednu nejdůležitější vlastnost, díky které se stal nejlepším ve své době, odpověděl bez přemýšlení: „rychlost“. Po dalším uvažování a otázkách, které typy rychlosti má na mysli, zda jde o lokomoční, reakční či další typy rychlosti, odpověděl: „vlastně všechny…!“

Při pohledu na Ramyho je rychlost ve všech podobách okamžitě evidentní. Snese ta nejpřísnější srovnávací kritéria. Ta Vás zkrátka „praští do očí“! Kromě schopnosti „doběhnout prostě všechno, co se na něj připraví“, je to z mého pohledu také fantastická schopnost rychlého čtení hry a rychlá adaptace na soupeřovu hru. Podle slavného Jahangira, je právě čtení hry (chcete-li anticipace) nejdůležitější Ramyho vítězná vlastnost.

Další jeho obrovskou předností je psychická odolnost. Všimli jste si, jak často Ramy prohrává o několik bodů – často i o více než 5 bodů v úvodních setech? A co téměř vždy následuje? Něco si povídá při pohledu na čelní stěnu. Mluví k sobě, Alláhovi či k oběma. A už to „frčí“: neuvěřitelně snadný a hlavně rychlý zisk řady bodů za sebou a vítězství v setu. Obvykle se soupeř po takovéto „dardě“ sesype a už není schopen klást větší odpor. Ramyho bych zkrátka zařadil mezi typy hráčů, kterým říkáme „shotmakeři“. Tj. mezi hráče, kteří dokáží snadno (jakoby mimochodem) získávat body (winnery).

Slabiny či slušelo by se spíše říci méně silné stránky

Ramy bývá často zraněný. Vyplývá to z jeho fyzicky náročného stylu. Přestože toho hodně „trefí“, je jeho hra relativně fyzicky náročná, protože často volí různé překvapivé údery do protipohybu. Ty, pokud jsou „přečteny“ včas, mohou soupeři umožnit momentální převahu, Ramy se tak často dostává pod tlak. Vzpomeňme jeho zafačované stehno a dlouhou rekonvalescenci, která také, podle mě, umožnila Nicku Matthewovi zisk jednoho z titulů mistra světa. Jiné slabé stránky nevidím.

Technická či taktická „specialitka“

Ramy švihá takřka bez nápřahu. Tento moderní a stále používanější styl s sebou nese výhodu téměř absolutní nečitelnosti. Jedna z pouček totiž říká, že hru totiž čteme také podle toho, co soupeř učiní s raketou před tím, než trefí míček. Ramy ještě k tomu „vlastní“ neuvěřitelně silné a mrštné zápěstí. Komentátoři http://www.psasquashtv.com/ často upozorňují diváky s trochou nadsázky, aby to co Ramy právě předvedl, nikdy nezkoušeli, jinak si zlomí ruku.

Závěrem

Ramy zkrátka patří mezi nejnadanější hráče všech dob. Vyrostl z neskutečně silné generace mladých egyptských hráčů obklopen hvězdami Baradou, Shabanou a Karimem Darwishem. To by bylo, aby z toho něco nebylo, chce se říci. Ramy může ještě hodně dokázat, např. je pro něho velikou výzvou překonání Shabany v počtu světových titulů. Přejme mu tedy vše dobré, stejně tak jako jeho vlasti, která prochází nesmírně těžkým obdobím…

Autor článku : Jan Roll, www.janroll.cz

Zdroje:

http://en.wikipedia.org/wiki/Ramy_Ashour

http://www.psaworldtour.com/page/PlayerProfile/0,,13121~893,00.html

HIRST, P.A.: Squash.Skills.Techniques.Tactics. Ramsbury, 2011.Zobrazit komentáře »
« Skrýt komentáře

Komentáře k článku

Přidat komentář
Jméno:
Opiště prosím kód captcha

admin: Ahoj Sigi, Ramy je dlouhodobe Princista. Kolem roku 2010 podepsal smlouvu s Dunlopem, ale časem se přišlo na to, že hraje s Princem přestříkaným na Dunlop. Ramy hraje s Prince Airstick 130 - http://blog.controlthet.com/blog/ramy-ashour-and-the-prince-airstick-130/ 2. Historie Ramyho raket je popsána třeba zde. - http://www.squashsource.com/ramy-ashour-racket/ 3. Chvíli hrával/nehrával s Dunlop Aerogel 4D Max - https://www.just-rackets.co.uk/tennis-rackets-squash-rackets-cathome.aspx?sport=4&productcat=52&manuf=9&title=Squash+-+Squash+Rackets

28.10.2013 18:26
pozn.: šedá - neregistrovaný uživatel, zelená - registrovaný uživatel, červená - administrátor


Další články v této sekci

Dále čtěte na SquashPage.net