Nick Matthew, Gregory  Gaultier squash Nick Matthew, Gregory  Gaultier squash

Squash jako zaměstnání aneb nejen squashem živ je člověk

28.01.2012 16:51

Uživí se profesionální squashista sportem?

Právě vrcholí tenisové Australian Open, vítěz mužské dvouhry si odnese - kromě vybroušeného poháru - i 2 300 000 dolarů. S určitou nadsázkou se dá říci, že má "vyděláno" pro celou kariéru. Prakticky ve stejném čase se v New Yorku koná i squashový Turnaj šampionů - jeden z vrcholů squashové sezóny. Je možné i zde se podobně zabezpečit? Rozhodně nikoliv, Nick Matthew bral za vítězství cca 20 000 U$, tedy asi 360 000Kč. Stejnou sumu obdržel na tenisovém Australian Open i hráč, který se s turnajem rozloučil již v úvodním kole.

Podobnou otázku si položili v květnu 2011 i redaktoři časopisu ESPN, zmapovali vybrané sporty z hlediska příjmů nejlépe placených sportovců jednotlivých odvětví. Asi bez většího překvapení lze na prvních místech najít sporty jako basebal, box, golf, závody formule 1.  V desítce nejlepších se umístil i fotbal, lední hokej a tenis. Jak je na tom squash? Žádná sláva, žádné překvapení - squash se umístil nejen za známými a úspěšnými sporty, zaostal dokonce i za sumem, rybařením či za závody v konzumaci jídla.

Pořadí sportů dle nejlépe placených sportovců (zdroj časopis ESPN)

40 Psí spřežení John Baker U$50,400

Squash skončil na 35. místě těsně za závody v konzumací jídla :-). Z vybrané čtyřicítky sportů se za squash dostaly pouze bowling, biliár a závody psích spřežení. Squashová světová jednička roku 2010 (z hlediska příjmu) Nick Matthew získal v roce 2010 díky umístění na turnajích cca 167 000 U$, tedy asi 3 miliony Kč. Na první pohled je to poměrně sympatická částka, ovšem je potřeba odečíst náklady na realizační tým, cestování, vybavení atd. Současně v této částce nejsou započteny peníze, které sportovci získávají na základě reklamních aktivit nebo od sponzorů. Před squashem skončil i jeho příbuzný raketbal (racquetball) s 300 000U$ (5, 4 milionu Kč) (Ačkoliv je nekoukatelný :-)).

ukázka racketballu

Do kolikátého místa světového žebříčku lze squash provozovat jako zdroj obživy?

V roce 2011 si:

Nick Matthew odvezl z turnajů opět necelých 160 000 U$, (2.9 mil. Kč)
Azlan Iskandar, který figuruje na desátém místě žebříčku PSA, získal necelých 60 000 U$ (1, 1 mil. Kč)
Nicolas Mueller (PSA 22) 35 000U$, 650 000Kč
Zac Alexander (PSA 43) 14 000U$, 250 000Kč

Systém rozdělení peněz za umístění na turnaji má pevné schéma, které je určené PSA a vypadá takto: