aDSC_6658 aDSC_6658
aDSC_4051 aDSC_4051

Squash na OH 2020

22.02.2013 07:01

Ač nejzdravějším ze všech sportů dle časopisu Forbes, ač hrán více než 20 milióny lidí v téměř 190 zemích světa, nejlepší ze všech sportů - SQUASH - stále není na programu olympijských her. Squash se o účastnický tiket uchází již několik let, Londýn 2012 byl opravdu blizoučko, squash prošel "prvním čtením" a ... vzápětí byl vyřazen (k závěrečnému potvrzení byla potřeba dvoutřetionová většina). Při dalším pokusu (OH 2016) byl squash a ostatní zúčatněné sporty převálcován golfem a sedmičkovým rugby. Zejména zařazení golfu na olympiádu vzbudilo živou debatu o tom, které sporty by měly dostat přednost při vstupu na olympijskou scénu. Velké zklamání z neúspěchu, ale i vůli bojovat vystihuje video: 

Právě na základě velkého zklamání  Světová Squashová Federace (WSF) představila program, který by měl pomoci dostat squash po bok ostatních olympijských raketových sportů - tenisu, badmintonu a stolního tenisu a naplnit tak olympijský rackethlon. Na podzim roku 2013 (přesněji 7.9.2013) proběhne v argentinském Buenos Aires 125.-té zasedání Mezinárodního olympijského výboru (IOC). Součástí hlasování (kromě zvolení pořadatelského města) bude také volba nového olympijského sportu. Bude se vybírat jeden z devíti kandidátů (poslední tři sporty se do užšího výběru dostaly poprvé):

 • baseball
 • karate
 • kolečkové brusle
 • softball
 • squash
 • sportovní lezení
 • wakeboarding
 • wushu
 • zápas

WSF nechce ponechat nic náhodě a uzavřelo proto smlouvu s marketingovou společnost VERO campaigning communicatios, kterou vede Mike Lee OBE. Společnost VERO a Mike Lee osobně má s podporou kandidátských sportů velké zkušnosti. Byl to právě on, kdo pomohl sedmičkovému rugby porazit squash (a ostatní sporty) pro OH 2016. Mike Lee stojí také za úspěšnou nominací města Rio de Janeiro na pořádání 0H2016, dále spolupracoval na prodeji londýnského FC Liverpool americkým investorům apod. Co vše Mike Lee a jeho společnost VERO campaigning communications dokázali, je možné nahlédnout na stránkách společnosti. Jakým způsobem hodlá společnost VERO vést kampaň na podporu squashe je vidět na prezentaci pro World Squash Federation.

Co musí squash (WSF) udělat pro to, aby se mohl pyšnit olympijskými kruhy?

WSF si vzalo k srdci důvody, které IOC uvedl jako důvod nepřijeté squashe na OH. Zejména šlo o neprůhledný systém rozhodování (LET-STROKE diskuse jsou věčné), nevyhovující televizní přenosy (zejména z důvodu rychlého pohybu a současně malého rozměru squashového míčku), dále pak obtížnou komercionalizaci squashe. Proto WSF představila:

 • systém tří rozhodčích
 • zavedla možnost video review
 • testuje se využití jestřábího oka
 • testují se celoskleněné kurty, které umožňují projekci reklam na podlahu (samozřejmě pouze o přestávce)

Více informací a novinek ohledně kandidatury naleznete na stránkách SQUASH 2020. Můžete si zde třeba i zakoupit tričko či jiné předměty určené k podpoře a propagaci kandidatury.

Co by zvolení squashe do olympijského programu mohlo znamenat pro české hráče a hráčky? Dnešním vrcholovým squashistům je cca 25 - 30 let, velmi zjednodušeně by se tak dalo odhadnout, jak se jmenují české squashové naděje pro olympiádu 2020. Vybírejme ze dnešních 15 - 22letých. Pak tedy na olympiádě máme šanci fandit současným vládcům v kategoriích od 15 do cca 19 let (vsaďte si na jména David Zeman, Marek Lapáček, Jakub Solnický, Martin Švec, Kristýna Alexová, Anna Klimundová nebo Dan Mekbib).

P.S. a co by to znamenalo pro Egypt? No přece dvě kompletní sady medailí :-).Zobrazit komentáře »
« Skrýt komentáře

Komentáře k článku

Přidat komentář
Jméno:
Opiště prosím kód captcha

Irik: Díky za vcelku vtipný článek. tento pokus o začlenění Čechů do OH mě docela pobavil :)

12.03.2012 18:22

Ivana: To Irik: nevidím na tom nic vtipného. Já souhlasím a fandím.

13.03.2012 08:25

Jarka: Proč není také zmíněna naše nejlepší hráčka současného žebříčku Anna Klimundová? Ještě jí není zmíněných 22 let

13.03.2012 11:26

admin: Dobrý den, děkujeme za upozornění, Anička samozřejmě do této kategorie také patří, primárně jsme vybírali z dnešních juniorů a tak se stalo, že jsme tuto hráčku opomenuli :-).

13.03.2012 13:20

Janina: A co dělá pro propagaci squashe ČASQ? :p

13.03.2012 14:23

Petr: Kopíruje SquashPage.net :-D Pěkný článek!!

13.03.2012 23:44

Chucho: Možná vás to překvapí, ale potenciálního spojence v propagaci této (dobré) myšlenky vidím ve sklářském průmyslu. VERO by se myslím mohlo na hlavní světové \"hráče\" v odvětví obrátit. Celkové množství skla na kurtech po světeě je sice skoro zanedbatelné ve srovnání s jeho ostatním použitím, ale bez něj by to asi nešlo a pro průmyslový gigant je myslím poměrně snadné se k podpoře této akce alespoň veřejně přihlásit:-) Kdyby akci podpořili třeba jejich zaměstnanci v anketě, mohlo by VERO získat zajímavá čísla.

06.09.2012 14:17
pozn.: šedá - neregistrovaný uživatel, zelená - registrovaný uživatel, červená - administrátor


Další články v této sekci

Dále čtěte na SquashPage.net