aDSC_6658 aDSC_6658
aDSC_8099 aDSC_8099

Světové finále české squashové extraligy 2010-2011

13.05.2011 21:18

Pořadí mužů
1. SC Strahov A,
2. Fotorobot Buldoci Praha
3. Sportprofit Slovan Brno
4. Ixi club Pardubice.

Pořadí žen
1. SC Otec team ženy A
2. SC Strahov A
3. All4sport
4. Slovan Brno Bástr TeamV sobotu 14.5.2011 se v areálu SquashPark na Cibulce zavřely dveře za letošním ročníkem ČASQ extraligy mužů a žen. Jednoznačně největším tahákem bylo finale mezi SC Strahov A a klubem Fotorobot Buldoci Praha. Celá letošní sezóna se nesla v očekávání, jestli nově sestavený klub Fotorobot Buldoci Praha naplní své cíle a vítězstvím v české extralize se nominuje do squashové “Champions League” – tedy do evropského finále soutěže družstev. Za týmem Fotorobotů stojí zejména Jan Koukal a Ondřej Ertl - odchovanci a dlouholetí hráči Strahova. A právě Strahov s manažerem Tomášem Cviklem také ohlásil útok na titul.

Finále extraligy squashe 2010/2011

Stratégové obou klubů od počátku sezóny připravovali pozici pro předpokládané vzájemné finále. Buldoci kromě sportovního cíle mají ještě jeden a to popularizaci squashe v ČR, proto na jejich soupisce nacházíme taková jména jako jsou tenisový reprezentant Lukáš Dlouhý, badmintonista Petr Koukal, skifař Ondřej Synek, skikrosař Tomáš Kraus, automobilový závodník Jan Charouz, motocyklista Lukáš Pešek, či fotbalisté Jan Rajnoch a Kamil Vacek a další. Prvních šest jmenovaných dokonce v průběhu sezóny skutečně zasáhlo do extraligových bojů. Známé tváře sportovního dění ČR jsou na robotí soupisce doplněna zvučnými jmény světového squashe, mezi největší hvězdy výběru patří jednoznačně Gregory Gaultier, Mohamed El Shorbagy, Stuart Bosswel, Dylan Bennet, a Renan Lavigne.

Strahov zaměřený “pouze” na zisk titulu na soupisku registroval squashové velikány jako např. David Palmer, Laurens Jan Anjema, Borja Golan, Amr Shabana, Saurav Ghosal, Chris Ryder,Cameron Pilley, Mark Krajcsak, Jonathan Kemp a Olli Tuominen.

Aby mohl být hráč nominován pro zápasy play off, musí dle platných pravidel odehrát alespoň 3 soutěžní utkání základní části extraligy. Se zájmem jsme mohli sledovat, kdo se objeví na soupisce jednotlivých týmů a hlavně, kdy a jestli vůbec zasáhne do extraligových bojů. Fotoroboti vynesli své eso hned v prvním kole, kdy jsme na vlastní oči mohli ocenit umění Grega Gaultiera, v následujícím kole přijel Dylan Bennett, poté jsme mohli obdivovat i Stewarta Boswella. Strahov se zapojením hvězd vyčkával a o účast v play off tak zpočátku bojovali kmenoví hráči Strahova jako např. Jaroslav Čech, Lukáš Jelínek, a Jakub Stupka. Ovšem v posledních kolech základní části již bylo vše jinak, 26.2 přijel Borja Golan a 26.3.2011 i Chris Ryder, Jonathan Kemp a Cameron Pilley.

Výsledek finále play off extraligy závisel na tom, koho z kvalifikovaných hráčů – cizinců se podaří do Prahy přilákat. V ideálním případě jsme se mohli těšit na zápasy Gregory Gaultier versus Cameron Pilley, Stewart Boswell versus Jonathan Kemp, Jan Koukal versus Borja Golan a Dylan Bennett versus Chris Ryder.
V tomto – rozhodujícím - bodu měl na vrch squashový matador Tomáš Cvikl. Ve finále play off za tým SC Strahov A nastoupili čtyři cizinci oproti jedinému v dresu fotorobotů a ukončili tak naděje Koukalova týmu na účast v evropském finale družstev. Dlužno podotknout, že se roboti nevzdali bez boje, Dylan Bennet podlehl Jonathanu Kempovi v pěti setech (ve čtvrtém setu dokonce Bennett disponoval gameballem), Jan Veselý vlétl do zápasu s Chrisem Ryderem velmi odvážně a odměnou mu byl zisk prvního setu, i ve třetím setu vedl Jan Veselý nad mnohem zkušenějším protivníkem 6:2, pak ale Veselému došly fyzické síly a Angličan již ve zbytku zápasu dominoval. I v dalším utkání mezi dlouholetým vládcem českých squashových kurtů Janem Koukalem a světovou sedmnáctkou Cameronem Pilleym z Austrálie dokázal český zástupce získat první set. Snad jen zápas mezi bývalou světovou desítkou Borjou Golanem s Ondrou Ertlem měl naprosto jednoznačný průběh.

Nelze než pogratulovat vítězi týmu SC Strahov A a současně popřát sympatickému týmu robotů, aby svůj sen dotáhli až do evropského konce třeba již v příštím soutěžním ročníku.

Jan Koukal 11:5 6:11 9:11 1:11 Cameron Pilley
Dylan Bennett 15:17 16:14 3:11 12:10 3:11 Jonathan Kemp
Jan Veselý 11:8 7:11 8:11 4:11 Chris Ryder
Ondřej Ertl 8:11 7:11 8:11 Borja Golan

Soupisky obou týmů včetně vyznačení pozice na aktuálním žebříčku PSA.

Jméno

národnost

PSA - nyní

PSA – nejlepší umístění

Počet odehraných soutěžních utkání

Klub

Mohamed El Shorbagy

Egypt

9

9

0

Fotorobot Buldoci

Gregory Gaultier

Francie

6

1

4

Fotorobot Buldoci

Dylan Bennett

Nizozemí

85

42

4

Fotorobot Buldoci

Stewart Boswell

Austrálie

20

4

3

Fotorobot Buldoci

Renan Lavigne

Fancie

 

17

0

Fotorobot Buldoci

Chris Ryder

Velká Británie

38

33

3

SC Strahov A

Borja Golan

Španělsko

32

10

3

SC Strahov A

Jonathan Kemp

Velká Britínie

21

20

3

SC Strahov A

Amr Shabana

Egypt

5

1

0

SC Strahov A

Olli Tuominen

Finsko

22

13

0

SC Strahov A

David Palmer

Austrálie

11

1

0

SC Strahov A

Saurav Ghosal

Indie

24

22

0

SC Strahov A

Cameron Pilley

Austrálie

17

11

3

SC Strahov A

Mark Krajcsak

Maďarsko

54

37

0

SC Strahov AZobrazit komentáře »
« Skrýt komentáře

Komentáře k článku

Přidat komentář
Jméno:
Opiště prosím kód captcha
pozn.: šedá - neregistrovaný uživatel, zelená - registrovaný uživatel, červená - administrátor


Další články v této sekci

Dále čtěte na SquashPage.net