Turnaj šampionů 2017, aneb výkladní skříň toho nejlepšího světového squashe
22.01.2017 17:55O turnaji
Historie turnaje J.P.Morgan Tournament of Champions (TOC) sahá až do 30. let 20. století, jde tedy o jeden z nejstarších oficiálních squashových turnajů na světě. Hraje se tradičně v New York City, od roku 1999 navíc v překrásné Vanderbiltově hale nádraží Grand Central Terminal na 42. ulici.
foto: facebook Tournament of Champions
Každý jistě zatají dech, když pozoruje squashové klání u egyptských pyramid v Gíze. Podobně je tomu právě u newyorské nádražní haly s úžasnými obřími lustry, které celou atmosféru nádherně, a přitom vkusně osvětlují. Denně projdou nádražím stovky tisíc lidí, o turnaj je obrovský zájem. Cena vstupenek se pohybuje v řádu několika set dolarů, nejdražší vypolstrovaná sedadla stála 1800 „babek“. Dotace turnaje je díky hlavnímu sponzorovi J. P. Morgan více než štědrá – 150 000 dolarů pro muže a 150 000 pro ženy.
Česká stopa
Na turnaji jsme letos měli i české zastoupení díky Tomášovi Fořterovi. Tomáš, který už delší dobu patří mezi nejuznávanější rozhodčí na světě, si atmosféru velmi pochvaloval. Český rozhodčí řídil několik utkání v kvalifikaci v různých newyorských klubech a pak v hlavní soutěží na „skleníku“ i třeba čtvrtfinále Gaultier - Momen či Massaro – King.
foto: Eurosport Player
Která z osmi?
Nadvláda Egypťanek na prvních třech příčkách ženského světového žebříčku PSA favorizovala jednoznačně vítězství pro africkou squashovou velmoc. Přesto se odborníci před turnajem shodli, že vyhrát může 6 - 8 hráček. Měli pravdu. Do semifinále se probojovaly světová jednička Egypťanka Nour El Sherbiny, která prohrála s Francouzkou Camille Serme 1:3 za 69 min. Angličanka Laura Massaro porazila překvapení turnaje krajanku Sarah Jane Perry 3:0 za 40 minut. Egypťanky ostrouhaly. Zejména čtvrtfinálová výhra Sarah Perry nad El Welily se nečekala. V napínavém anglicko-francouzském finále pak zvítězila aktivnější Camille, která slavila úspěch díky agresivním volejům a přesné a chytré krátké hře. Camille Serme tedy vybojovala titul za 73 minut po setech 13:11, 8:11, 4:11, 11:3, 11:7 (3:2).
Kontroverzní Gregory a potvrzení kvalit Karima Gawada
O semifinále mužů mezi Gregory Gaultierem a světovou jedničkou Mohamedem El Shorbagym se bude mluvit a psát ještě dlouho. Dovolím si Vám předat svůj bezprostřední dojem. Tomu, co předváděl francouzský „Generál“ na kurtu i mimo něj, se na fotbale říká „Barrandov“. Přestože vyhrál první 2 sety poctivou, ba skvělou hrou (12:10 a 11:9), Mo ho v zápětí začal dotahovat (9:11). Greg si toho byl evidentně vědom a začal „brnkat“ Egypťanovi na nervy. Hereckými etudami po každé vyhrané výměně elektrizoval publikum, které od té doby bylo na Francouzově straně. Zlomovým bodem byla žádost Gaultiera o „injury break“ (čas na ošetření pro zranění). Nevím, jak ostatní, kteří zápas sledovali, ale já žádnou srážku či uklouznutí neviděl. Rozhodčí mu pauzu nicméně udělil. Podle mého soudu tak rozhodnul chybně, protože i Greg po zápase přiznal, že měl křeče. Podle pravidel to ovšem není důvod pro udělení „injury break“. Vrátil se na kurt, prohrál čtvrtý set (4:11), sedl si „na bobek“ a Shorbagy už mu podával ruku, protože očekával Francouzovu skreč. Greg se ale rozhodl pokračovat. V pátém rozhodujícím setu evidentně tahal levou nohu za sebou. Kupodivu, či právě proto pak ale hrál ještě efektivněji a set (11:7) i celý zápas vyhrál (3:2). Co dodat? Mrkněte se na celý zápas ze záznamu a závěr si udělejte sami.
Ve druhém semifinále se utkal úřadující mistr světa Egypťan Karim Gawad s bývalou světovou jedničkou Jamesem Wilstropem z Anglie. James nepředvedl tak skvělý výkon jako proti Nickovi Matthewovi (porazil svého krajana až na podvacáté) či vycházející novozélandské hvězdě Collovi ve čtvrtfinále. Podlehl Gawadovi 0:3 za 42 minut.
Ve finále se pak utkali evidentně unavený Gaultier a zprvu ne příliš soustředěný Gawad. Přestože musel vědět, že Greg toho má plné zuby, hodně kazil a prohrál první set (6:11) a i ve třetím měl Egypťan s přezdívkou „Zabíják s tváří dítěte“ namále (10:12). Od Gawada se před turnajem hodně čekalo, a tak tlak byl na něm. Zkušený „Frantík“ bojoval, co to šlo. Přesto to ale Karim zvládl a zvítězil za 64 minut 3:1 (6:11, 11:6, 12:10, 11:6). Egyptský mistr světa tak prodloužil svou neporazitelnost od zisku světového titulu loni v listopadu.
text: Jan Roll
zdroje: tocsquash.com, wikipedia.org
Komentáře k článku
pozn.: šedá - neregistrovaný uživatel, zelená - registrovaný uživatel, červená - administrátorDalší články v této sekci

Tournament of Champions: neuvěřitelný týden pro Camille...
Friday, 24. January 2020 13:15 Jedná se určitě o jeden z největších výkonů v historii francouzského squashe: Camille Serme minulý víkend na ToC vyhrála svůj čtvrtý prestižní titul, když se jí podařilo porazit světovou jedničku,...
Detroit Pro Classic 2019 - Anna Serme ve čtvrtfinále
Thursday, 07. November 2019 14:09 Na Detroit Pro Classic 2019 se Anna Serme dostala až do čtvrtfinále! Posíláme další gratulaci. Dnes Annu čeká zápas s [2] Nele Gilis.
Camille Serme slaví titul na Open de France v Nantes
Sunday, 22. September 2019 19:27 Pár měsíců po tom, co se podařilo francouzskému ženskému týmu vyhrát jejich první titul mistryň Evropy, slavil ženský squash ve Francii další důležitý úspěch minulý víkend: za bouřlivé podpory publika...
Extraliga žen a mužů - poslední kola základní části...
Saturday, 30. March 2019 11:40 První dubnový víkend 6. - 7.4. proběhnou v Hradci Králové (SO muži) a v Brně v centru Viktoria (SO i NE ženy, NE muži) poslední tři kola základní části extraligy mužů a žen sezony 2018/2019. Hrát se...