aDSC_6658 aDSC_6658
aDSC_1946 aDSC_1946

Turnaj šampionů 2017, aneb výkladní skříň toho nejlepšího světového squashe

22.01.2017 17:55

O turnaji

Historie turnaje J.P.Morgan Tournament of Champions (TOC) sahá až do 30. let 20. století, jde tedy o jeden z nejstarších oficiálních squashových turnajů na světě. Hraje se tradičně v New York City, od roku 1999 navíc v překrásné Vanderbiltově hale nádraží Grand Central Terminal na 42. ulici.

foto: facebook Tournament of Champions

Každý jistě zatají dech, když pozoruje squashové klání u egyptských pyramid v Gíze. Podobně je tomu právě u newyorské nádražní haly s úžasnými obřími lustry, které celou atmosféru nádherně, a přitom vkusně osvětlují. Denně projdou nádražím stovky tisíc lidí, o turnaj je obrovský zájem. Cena vstupenek se pohybuje v řádu několika set dolarů, nejdražší vypolstrovaná sedadla stála 1800 „babek“. Dotace turnaje je díky hlavnímu sponzorovi J. P. Morgan více než štědrá – 150 000 dolarů pro muže a 150 000 pro ženy.

omega replica watches

Česká stopa

Na turnaji jsme letos měli i české zastoupení díky Tomášovi Fořterovi. Tomáš, který už delší dobu patří mezi nejuznávanější rozhodčí na světě, si atmosféru velmi pochvaloval. Český rozhodčí řídil několik utkání v kvalifikaci v různých newyorských klubech a pak v hlavní soutěží na „skleníku“ i třeba čtvrtfinále Gaultier - Momen či Massaro – King.  

foto: Eurosport Player

Která z osmi?

Nadvláda Egypťanek na prvních třech příčkách ženského světového žebříčku PSA favorizovala jednoznačně vítězství pro africkou squashovou velmoc. Přesto se odborníci před turnajem shodli, že vyhrát může 6 - 8 hráček. Měli pravdu. Do semifinále se probojovaly světová jednička Egypťanka Nour El Sherbiny, která prohrála s Francouzkou Camille Serme 1:3 za 69 min. Angličanka Laura Massaro porazila překvapení turnaje krajanku Sarah Jane Perry 3:0 za 40 minut. Egypťanky ostrouhaly. Zejména čtvrtfinálová výhra Sarah Perry nad El Welily se nečekala. V napínavém anglicko-francouzském finále pak zvítězila aktivnější Camille, která slavila úspěch díky agresivním volejům a přesné a chytré krátké hře. Camille Serme tedy vybojovala titul za 73 minut po setech 13:11, 8:11, 4:11, 11:3, 11:7 (3:2).

celine outlet

Kontroverzní Gregory a potvrzení kvalit Karima Gawada

O semifinále mužů mezi Gregory Gaultierem a světovou jedničkou Mohamedem El Shorbagym se bude mluvit a psát ještě dlouho. Dovolím si Vám předat svůj bezprostřední dojem. Tomu, co předváděl francouzský „Generál“ na kurtu i mimo něj, se na fotbale říká „Barrandov“. Přestože vyhrál první 2 sety poctivou, ba skvělou hrou (12:10 a 11:9), Mo ho v zápětí začal dotahovat (9:11). Greg si toho byl evidentně vědom a začal „brnkat“ Egypťanovi na nervy. Hereckými etudami po každé vyhrané výměně elektrizoval publikum, které od té doby bylo na Francouzově straně. Zlomovým bodem byla žádost Gaultiera o „injury break“ (čas na ošetření pro zranění). Nevím, jak ostatní, kteří zápas sledovali, ale já žádnou srážku či uklouznutí neviděl. Rozhodčí mu pauzu nicméně udělil. Podle mého soudu tak rozhodnul chybně, protože i Greg po zápase přiznal, že měl křeče. Podle pravidel to ovšem není důvod pro udělení „injury break“. Vrátil se na kurt, prohrál čtvrtý set (4:11), sedl si „na bobek“ a Shorbagy už mu podával ruku, protože očekával Francouzovu skreč. Greg se ale rozhodl pokračovat. V pátém rozhodujícím setu evidentně tahal levou nohu za sebou. Kupodivu, či právě proto pak ale hrál ještě efektivněji a set (11:7) i celý zápas vyhrál (3:2). Co dodat? Mrkněte se na celý zápas ze záznamu a závěr si udělejte sami.     

Ve druhém semifinále se utkal úřadující mistr světa Egypťan Karim Gawad s bývalou světovou jedničkou Jamesem Wilstropem z Anglie. James nepředvedl tak skvělý výkon jako proti Nickovi Matthewovi (porazil svého krajana až na podvacáté) či vycházející novozélandské hvězdě Collovi ve čtvrtfinále. Podlehl Gawadovi 0:3 za 42 minut.

Ve finále se pak utkali evidentně unavený Gaultier a zprvu ne příliš soustředěný Gawad. Přestože musel vědět, že Greg toho má plné zuby, hodně kazil a prohrál první set (6:11) a i ve třetím měl Egypťan s přezdívkou „Zabíják s tváří dítěte“ namále (10:12). Od Gawada se před turnajem hodně čekalo, a tak tlak byl na něm. Zkušený „Frantík“ bojoval, co to šlo. Přesto to ale Karim zvládl a zvítězil za 64 minut 3:1 (6:11, 11:6, 12:10, 11:6). Egyptský mistr světa tak prodloužil svou neporazitelnost od zisku světového titulu loni v listopadu.

text: Jan Roll
zdroje: tocsquash.com, wikipedia.orgZobrazit komentáře »
« Skrýt komentáře

Komentáře k článku

Přidat komentář
Jméno:
Opiště prosím kód captcha
pozn.: šedá - neregistrovaný uživatel, zelená - registrovaný uživatel, červená - administrátor


Další články v této sekci

Dále čtěte na SquashPage.net