aDSC_6658 aDSC_6658
aDSC_9550 aDSC_9550

Žebříčky 11/2014

04.11.2014 07:34

V sobotu 1. listopadu se i papírově potvrdilo to, co jsme již nějakou dobu věděli. Novou světovou jedničkou se, po výkonu na U.S. Open 2014, poprvé v kariéře stává 23-letý Egypťan Mohamed Elshorgaby. Mohamed sesazuje z trůnu Grega Gaultiera, který pozici TOP 1 ovládal samostatně od dubna 2014 (připomeňme si, že v únoru 2014 sdílel Greg na měsíc toto místo společně s Nickem Matthewem). Nechme se překvapit, jak se situace bude vyvíjet dále (v polovině listopadu se v Kataru odehraje světový šampionát mužů) a kdo ovládne místo světové jedničky v prosinci.

foto: psaworldtour.com

Odchod do squashového důchodu ohlásil s okamžitou platností Karim Darwish. Egypťan, umístění v říjnu na 10. pozici PSA žebříčku, tak již v listopadu se svým jménem na žebříčku nefiguruje. Tento 33-letý Egypťan je bývalá světová jednička. Vlastní také 23. titulů z okruhu World Tour. Squash začal hrát v 6-ti letech, do světové TOP 10 poprvé nakouknul v roce 2003. V lednu roku 2009 premiérově usedl na squashový trůn, kde setrval po dobu 11 měsíců, zároveň byl v tomtéž roce zvolen PSA hráčem roku. Karim se samozřejmě i v "důchodu" od squashe neodloučí, momentálně bude v Káhiře působit jako sportovní ředitel jednoho z největších sportovních klubů na světe v Wadi Degla Sporting Clubu. Zde bude probíhat Mistrovství světa žen 2014 a Karim Darwish se tak jako jeden z organizátorů bude přímo podílet na bezproblémovém průběhu šampionátu.

foto: psaworldtour.com

Co zbývá dodat ke změnám ve světovém žebříčku mužů? Simon Rosner poprvé v kariéře nakukuje do TOP 10, v listopadu uzavírá první světovou desítku. Také Francouz Mathieu Castagnet (15 na PSA) a Marwan Elshorbagy (14 na PSA) dosahují na své historicky nejlepší umístění. Jan Koukal je 77.

V ženském světě squashe slaví další úspěch dosavadní jednička Nicol David, když prodlužuje své setrvání na pozici jedničky na neuvěřitelných 100 měsíců v kuse. Ještě žádný jiný squashista, žena ani muž, nedokázal ovládat světový squash déle než 8 let bez přerušení! Nicol tak ve věku pouhým 31 let dosahuje výsledků, které jen někdo velmi obtížně překoná ... Poprvé se Nicol vlády nad ostatními hráčkami ujala ve věku 22 let.

foto: themalaymailonline.com

Nour El Sherbiny se poprvé od roku 2013 vrací na pozici světové 4, když se zdá, že její zranění kolene už je v pořádku. Nour je ve věku 18-ti nejmladší hráčkou světové TOP 20. A další mladá egyptská generace se tlačí vpřed: 17-ti letá Nouran Gohar (vítezka Prague Open 2013) je na pozici 22, čerstvá juniorská mistryně světa 15-ti letá Habiba Mohamed poskočila za 2 měsíce o 10 příček na 24 místo a 18-ti letá Salma Hany Ibrahim od září poskočila o 14 příček na své nejlepší umístění na WSA 26.

Z českých žen si nejlépe vede Lucie Fialová, která je 43. Olga Ertlová, již nehrající na profesionálním okruhu, se drží pozice 83 a Anna Klimundová jako třetí hráčka, která hojněji navštěvuje okruh WSA je 117.Zobrazit komentáře »
« Skrýt komentáře

Komentáře k článku

Přidat komentář
Jméno:
Opiště prosím kód captcha
pozn.: šedá - neregistrovaný uživatel, zelená - registrovaný uživatel, červená - administrátor


Další články v této sekci

Dále čtěte na SquashPage.net