aDSC_6658 aDSC_6658
aDSC_2781 aDSC_2781

Ženy a sport

24.08.2013 09:19

Že je to s „něžnějším pohlavím“ ve sportu jiné, než s muži, je známá skutečnost. Ale kde přesně jsou ty rozdíly a jak fungují ženy ve sportu v porovnání s muži? Kde přesně lze najít ty údajné odchylky? A proč tedy ženy fyziologicky zaostávají (snad krom dálkového plavání) za muži?

Hezká nejen navenek

Ženy mají méně svalů, více tuku a také nižší hodnotu bazálního metabolismu. Zajímavostí jistě je, že pro ženy je obecně mnohem důležitější vypadat dobře, než pro muže. Ale právě většina žen je nucena dělat (nebo dobrovolně dělá) kancelářskou práci a o to těžší pro ně je držet se ve formě. Navíc „zaručené diety“ nejsou tím správným receptem, protože během nich mizí i to málo svalové hmoty, což způsobuje zpomalení metabolismu a jsme právě u známého „jojo efektu“. Tělo se prostě zalekne a začne si hlídat i ten jeden jediný rohlík v těle, místo aby jej hned zpracoval. Více svalů, rychlejší spalování – to je recept. A k němu vede aerobní i správná dávka anaerobní aktivity a posilování. A co si budeme povídat o endorfinech, že :-) ? Navíc bylo dokázáno, že pravidelně cvičící ženy mají menší pravděpodobnost rakoviny prsu, protože mívají delší menstruační cyklus. Což má za následek nižší hladinu stimulace prsní tkáně a menší pravděpodobnost rakoviny.

foto: fotolia.com

Sexualita

Mnozí vrcholoví sportovci a sportovkyně odmítají sex večer před výkonem. Ale žádnými studiemi nebylo prokázáno, že by taková aktivita snížila výkon. Možná zde trvá předsudek z dřívějších dob, který funguje jako jakési dogma. Co ale zjištěno a potvrzeno bylo, že sex pár hodin před výkonem, sice nesníží fyzickou schopnost podat výkon, ale u některých jedinců zvyšuje psychický stres. Možná právě kvůli již zmíněnému dogmatu :-). Fyzický výkon byl ovlivněn pouze tehdy, pokud k pohlavnímu styku došlo pár minut před výkonem. Především u mužů totiž následně přichází únava a dostavuje se potřeba spánku. Což značně ovlivňuje následný výkon.

Srovnání - ženy v porovníní s muži

  • dosahují vrcholu své výkonnosti dříve díky dřívěji ukončenému růstu
  • vyšší riziko přetížení a poranění
  • vyšší podíl tukové složky a tím pádem i neaktivní hmoty
  • mají naopak nižší těžiště, a proto lepší rovnováhu
  • častěji mívají nohy do X
  • nižší vytrvalostní dispozice
  • nižší silové a rychlostní dispozice
  • vyšší riziko zlomeniny ve stáří
  • větší riziko zánětu močových cest kvůli kratší močové trubici

Navíc výkonnost žen je také individuálně, ale velmi úzce spjata s menstruačním cyklem. Stimulace LSH, LH hormonu a prolaktinu je u muže stálá, u ženy s příchodem menstruačního cyklu stále kolísá a mění se. A právě tento fakt u žen způsobuje i lehké kolísání výkonnosti – ovšem velmi individuální.

Sportující mladé dívky oproti dívkám nesportujícím později přicházejí do puberty, déle rostou, mají užší boky, delší končetiny a menší procento tuků.

Pozor ale na přetěžování sportovkyň v dospělosti, kdy v extrémních případech může dojít k přerušení menstruačního cyklu a u extrémního dlouhodobého tréninku se mohou začít i nadměrně vyplavovat mužské hormony. Což způsobuje změnu ženských rysů směrem k mužským.

Závěrem

Závěrem je třeba určitě zmínit častá slova a zkušenosti trenérů ženských týmů, kteří se pustili do tvrdé řehole. A to i právě proto, že ženy často přiznávají, že je jim lépe v mužském kolektivu, než v ženském, protože ženy neumí jednat příliš na rovinu. Také není jednoduché skloubit sport, těhotenství a následné mateřství. Ale když už se pak potká ženské družstvo, které si sedne, je to velmi zajímavá práce a jistě i cenná zkušenost do trenérské praxe :-). Ženy jsou zkrátka jiné, zvláštní, někdy k „zulíbání“ jindy „na zabití“, ale také jsou často obdivuhodné a slušelo by se před nimi smeknout klobouk :-).

autorka : Zuzana KubáňováZobrazit komentáře »
« Skrýt komentáře

Komentáře k článku

Přidat komentář
Jméno:
Opiště prosím kód captcha
pozn.: šedá - neregistrovaný uživatel, zelená - registrovaný uživatel, červená - administrátor


Další články v této sekci

Dále čtěte na SquashPage.net