aDSC_6658 aDSC_6658
aDSC_2496 aDSC_2496

10 důvodů, proč (začít) hrát squash

01.01.2016 12:12

Začátek nového roku je mimo jiné čas různých předsevzetí, která se nezřídka týkají sportovních aktivit. Těch se v dnešní době nabízí nespočet, ale squash si mezi nimi pro mnoho svých předností dokázal vydobýt pevnou pozici. Je to rychlý sport, jenž posiluje srdce i jiné svaly, může se jej snadno naučit každý v jakémkoli věku a užijí si ho jak rekreační hráči, tak vrcholoví sportovci. Časopis Forbes dokonce na základě výzkumu označil squash za nejzdravější sport vůbec. Pokud stále váháte, zda si sbalit věci, přibrat spoluhráče a vypravit se na nejbližší kurt, následující řádky vás snad přesvědčí, že to stojí za to.

Proč je tedy squash prospěšný?

1) Rozvíjí obratnost – výpady, otáčení se, zastavování, ohýbání, skákání, sprint nebo běh jsou jen některé z pohybů, které musí tělo při squashi vykonávat. Tento sport od hráčů vyžaduje mrštnost a zároveň ji pomáhá zlepšovat. Aby squashisté mohli podobné pohyby provádět, musejí být obratní, musejí se umět okamžitě zastavit, rozběhnout nebo změnit směr. Squash učí rychlosti i rovnováze: od prudkého startu na míček až po samotný úder se pohybujete ve vysokém tempu, ale zároveň musíte udržet pevný a stabilní postoj, bez kterého není možné zasáhnout míček tvrdě a přesně.

2) Zlepšuje koordinaci ruka-oko – opakované sledování míčku, natáčení těla a příprava ruky na provedení úderu (to vše v rychlosti a pod tlakem) nutí tělo nasměrovat se čelem k cíli, tedy k míčku, a k prostoru, kde jej budete odehrávat. Zpracovávání vizuálního vjemu a snaha sladit pohyb očí a ruky za účelem správného švihnutí raketou zvyšují přesnost a jemnost pohybu. Vzhledem k tomu, že má koordinace ruka-oko tendenci slábnout, pokud nepodnikáme aktivity, které ji rozvíjejí, je squash tím nejlepším sportem pro to, aby tyto koordinační schopnosti zůstaly na vysoké úrovni.     

3) Vyžaduje ohebnost – jelikož při squashi musíte být často v neustálém pohybu, a to nezřídka v takovém, který není pro tělo běžný, dochází k napínání vazů a rotaci kloubů, čímž se zvyšuje pružnost těla a zlepšuje se krevní tok. Když vybíráte obtížný míček tak, že uděláte dlouhý krok a co nejvíce natáhnete ruku s raketou, ušetříte energii a snížíte riziko, že míček netrefíte. Dlouhodobé hraní squashe přispívá k větší ohebnosti, a svaly se tak při každé hře mohou napnout na maximum.

4) Usměrňuje koncentraci – od začátku hry až do konce se oči plně soustředí na míček. Sledování jeho dráhy a místa dopadu na čelní (či jinou) stěnu a odhadování odrazu posiluje mentální a vizuální koncentraci, zatímco periferním zrakem vnímáte pohyb soupeře a doufáte, že jej nachytáte nepřipraveného.

5) Více síly a dynamiky, méně váhy – squash vám pomůže získat dynamiku a schopnost hrát razantně. Konkrétně mluvíme o provedení švihu a úderu, kdy chcete v mnoha případech trefit míček co nejtvrději, nejrychleji a nejpřesněji. Navíc obecně platí, že síla, kterou člověk při hraní squashe vyvíjí, pomáhá zpevnit nohy, paže i břicho, zatímco fyzická zátěž plynoucí z výměn v rychlém tempu přispívá k udržování zdravé tělesné hmotnosti. Squashista zapojuje zároveň svaly horní i dolní části těla a díky intenzivnímu pohybu založenému na sprintech a výpadech spaluje velmi mnoho kalorií – v průměru pět set za půl hodiny.

6) Nastartuje kardiovaskulární systém – jak již bylo řečeno, při squashi běháte, skáčete, děláte výpady, ohýbáte se… srdce a plíce tak pracují na maximální výkon. Během náročného zápasu mají hráči celou dobu vysoký tep: srdce pumpuje více krve do mozku i zbytku těla a díky tomu srdeční sval sílí. To vede k vyšší vytrvalosti a výdrži, jelikož se do svalů dostává větší množství kyslíku.

7) Získáte nové kontakty – na squash je třeba minimálně dvou lidí, proto mnoho squashových center organizuje přátelské turnaje a zápasy, aby si každý zájemce mohl zahrát s různými soupeři. Squashisté se tak mohou setkávat a měřit síly v příjemném prostředí squashového klubu, kde má člověk mnoho příležitostí navázat přátelství s dalšími zapálenými sportovci.

8) Zvyšuje sebevědomí – ať už člověk vyhraje nebo prohraje, dostavuje se určitý pocit úspěchu a sebedůvěry. Nemusíte zvítězit, ale když víte, že jste se snažili ze všech sil (a to u tak náročného sportu, jako je squash, vyžaduje doopravdy hodně energie), stoupne vaše sebevědomí a budete si více jistí svými schopnostmi.

9) Posiluje mentální schopnosti – jako squashový začátečník věnujete 95 % tréninku fyzickým schopnostem a 5 % těm psychickým. Se zlepšujícími se dovednostmi se poměr obrací. Už se nemusíte soustředit na to, abyste chytili dech a aby se vám alespoň nějak podařilo trefit míček. Místo toho můžete promýšlet strategii a plně se zaměřit na soupeře, na celkovou situaci ve hře a na to, jak přesně chcete míček trefit. To vede k větší mentální aktivitě a rozvoji prostorového vnímání.

10) Zbavíte se stresu – jestliže potřebujete vypustit nahromaděný stres, squash je pro tento účel vynikajícím sportem. Pokud jste měli náročný den, jste rozčilení nebo frustrovaní z práce, domova, osobního života nebo vás trápí cokoli jiného, vybijete si všechny negativní pocity na kurtu, kde můžete do malého gumového míčku bušit hlava nehlava. S tím, jak se vaše negativní energie mění v energii fyzickou, přichází i pocit uspokojení a úlevy.

překlad: Jiří Hron
zdroj: healthfitnessrevolution.comZobrazit komentáře »
« Skrýt komentáře

Komentáře k článku

Přidat komentář
Jméno:
Opiště prosím kód captcha
pozn.: šedá - neregistrovaný uživatel, zelená - registrovaný uživatel, červená - administrátor


Další články v této sekci

Dále čtěte na SquashPage.net