aDSC_6658 aDSC_6658
aDSC_3679 aDSC_3679

Doplňky stravy

06.06.2014 18:21

Možná jste už uvažovali o tom, že vyzkoušíte nějaké doplňky stravy. Prodávají se v obchodech se zdravou výživou, v lékárnách či fitness centrech a reklamy nás přesvědčují o jejich pozitivních účincích. Nejrůznějších doplňků stravy je dnes celá řada. Jak se v nich ale vyznat a vybrat ten nejvhodnější?

foto: fotolia.com

Nejdříve si řekněme, co to vlastně doplňky stravy jsou a čím jsou specifické. Jedná se o potraviny určené pro zvláštní výživu (dle vyhlášky Ministerstva zdravotnictví ČR 54/2004 Sb.), které “se odlišují od potravin pro běžnou spotřebu svým zvláštním složením nebo zvláštním výrobním postupem”. Výživový účel těchto potravin je stanoven na základě požadavků skupin osob, jejichž trávicí systém a látková výměna je narušená, nacházejících se ve zvláštním fyziologickém stavu či mohou mít výhody ze spotřeby určitých látek. Mezi kategorie potravin pro zvláštní výživu tak patří:

 • potraviny pro počáteční a pokračovací kojeneckou výživu a výživu malých dětí,
 • potraviny pro obilnou a ostatní výživu jinou než obilnou určenou pro výživu kojenců a malých dětí,
 • potraviny pro nízkoenergetickou výživu určené ke snižování tělesné hmotnosti (tzv. potraviny pro redukční diety),
 • potraviny pro zvláštní lékařské účely,
 • potraviny bez fenylalaninu,
 • potraviny bezlepkové,
 • potraviny určené pro osoby s poruchami metabolismu sacharidů (diabetiky),
 • potraviny s nízkým obsahem laktózy nebo bezlaktózové,
 • potraviny s nízkým obsahem bílkovin,
 • potraviny s nízkým a velmi nízkým obsahem sodíku nebo bez sodíku,
 • potraviny určené pro sportovce a pro osoby při zvýšeném tělesném výkonu.

Potravní doplňky jsou vitaminy, minerální látky, aminokyseliny, specifické mastné kyseliny a další látky s významným biologickým účinkem, které se přidávají do potravin za účelem obohacení a zvýšení jejich výživové hodnoty.

Doplňkem stravy je pak dle definice zákona o potravinách taková potravina, jejímž “účelem je doplňovat běžnou stravu a která je koncentrovaným zdrojem vitaminů a minerálních látek nebo dalších látek s nutričním nebo fyziologickým účinkem, obsažených v potravině samostatně nebo v kombinaci, určená k přímé spotřebě v malých odměřených množstvích“.

Jak definice naznačuje, doplňky stravy představují látky tělu vlastní, většinou na přírodní bázi, případně synteticky napodobující přírodní látky. Jsou to různé vitamíny a minerály v kapslích a tobolkách, aminokyseliny a jejich deriváty stejně jako další látky.

Pro naše potřeby se zaměříme na potraviny určené pro sportovce a pro osoby při zvýšeném tělesném výkonu. Dle knihy “Výživa sportovců a sportovní výkon”, kterou vydal profesor FTVS UK Zdeněk Vilikus, slouží sportovní doplňky stravy k doplnění toho, co sportovcům ve stravě chybí vzhledem k jejich specifickým nutričním potřebám, nebo to, co na ně může pozitivně působit, obzvláště v různých obdobích a fázích tréninku. Důležité je, najít látku, která účinně zlepšuje výkonnost, ale zároveň není zakázaná a nemá škodlivé nežádoucí účinky. Doplňky stravy jsou velmi podstatnou kategorií sportovní výživy. Podle jejich bezpečnosti a účinnosti se dělí do čtyř skupin:

 1. Doplňky vhodné pro použití v konkrétních situacích ve sportu (sportovní nápoje, gely, cukrovinky, proteiny a tyčinky, tekutá strava, vápník, železo, probiotika, multivitamíny a minerály, vitamin D, elektrolyty, kofein, kreatin či bikarbonát).
 2. Doplňky, které jsou pravděpodobně vhodné pro použití v konkrétních situacích ve sportu (B-alanin, šťáva z červené řepy, dusičnany, antioxidanty C a E, HMB, rybí oleje, quercetin, probiotika pro podporu imunity a další polyfenoly s antioxidačními a protizánětlivými účinky).
 3. Doplňky, které postrádají důkazy o příznivých účincích v rámci sportovní výživy (ribosa, koenzym Q 10, ženšen, další přírodní látky jako rozchodnice a cordyceps, glukosamin, chromium pikolinát, okysličené vody, MCT oleje, ZMA, inosin, pyruvát a ostatní látky, které nejsou uvedeny v žádné skupině, budou pravděpodobně patřit do této skupiny).
 4. Látky zakázané nebo nepříznivě ovlivňující zdraví (stimulanty jako efedrin, strychnin, sibutramin, methylhexanamin a jiné rostlinné stimulanty, prohormony a hormonální boostery, rribulus terrestris a další látky zvyšující produkci testosteronu).

Doplňky stravy pro sportovce jsou určeny k tomu, aby vám pomohly dosáhnout vašich cílů. Zaleží především na tom, jakému sportu se věnujete a jaké jsou vaše cíle.

Hlavní funkce a účel doplňků stravy pro sportovce je získat po zátěži rychleji stravitelné a vstřebatelné živiny a zvýšit denní příjem živin a užitečných látek bez toho, aby byl člověk přejedený, aby si musel dopředu připravovat nutričně vyvážené jídlo a složitě ho konzumovat.

foto: Eva Havelková, squashová hráčka, která v tomto roce začala také závodit v kategorii Bikiny fitness ... umístění: Mistrovství Čech 2.místo, MČR 5.místo, BFC Cup 3.místo, ME 14.místo
Eva má s doplňky stravy i coby osobní trenérka fitness spoustu zkušeností (facebookové stránky Fitnessmiláčci ZDE)

V případě, že často a intenzivně sportujete nebo vám chybí nějaké důležité látky, jsou tyto potraviny určitě dobrou cestou, jak tento nedostatek nahradit. Pro trénující sportovce jsou doplňky výživy opravdu důležité a mohou jim velmi pomoci v regeneraci i zvyšování výkonu. Při silových sportech se snažíme nejen o zvýšení síly, ale také o zvětšení objemu svalů. Pokud se soustředíte především na zvětšení objemu svalové hmoty, pak by pro vás na prvním místě měl být dostatek základních živin. Z doplňků stravy se pro vás nejvíce hodí tzv. gainery. Jedná se  o sušené směsi většinou z obilných sacharidů, z vaječného bílku nebo syrovátky, popř. ze sóji a jiných vhodných zdrojů tuků. Pro bodybuildery, kteří už nabrali dostatek svalové hmoty a nyní se chtějí zaměřit na zvýšení její kvality, se více hodí proteinové nápoje, které mají pouze nepatrný obsah sacharidů a tuků.

V případě, že chcete těsně před výkonem získat co nejvíce síly, pak se pro vás hodí výrobky jako maltodextrin, popř. také nějaký gainer s vysokým obsahem sacharidů a nižším obsahem bílkovin.

Pro zvýšení síly z dlouhodobého hlediska se hodí kreatin, který výrazně zvýší vaši sílu na několik týdnů. Kreatin by se však neměl užívat dlouhodobě, protože by si na něj tělo navyklo a už by neměl žádný účinek, proto je nutné dělat delší přestávky bez kreatinu. Pro muže se na zvýšení síly a nabíraní svalů zároveň hodí bylina Tribulus Terrestris, kterou si lze vypěstovat i na zahradě. Bylina je vhodná spíše pro muže, neboť pomáhá v růstu svalů a síly tím, že v těle zvyšuje obsah mužského pohlavního hormonu testosteronu. Ale pozor, testy prokázaly, že tato bylina funguje především u mužů starších 30 let, což vám v prodejnách sportovní výživy neřeknou, neboť by ztratili zákazníka.

Pokud se věnujete sportu, při kterém je důležitá především vytrvalost, pak se pro vás hodí především energetické gely, které se konzumují během výkonu. Je možné používat také iontové nápoje, které navíc doplní tekutiny. Pokud váš výkon netrvá déle než 90 minut, postačí vám energetické zásoby vašeho těla. Po obzvláště vyčerpávajícím výkonu mohou vytrvalostní sportovci také použít gainer, díky kterému rychle doplní živiny a nabudou zpět ztracenou sílu.

Pro lidi s běžným režimem lze doporučit hlavně vitamínové a minerálové přípravky. Tyto potraviny tedy mají svůj smysl, ale nijak nenahrazují pestrou a vyváženou stravu, nýbrž ji pouze vhodně doplňují. Pokud ale dlouhodobě dodržujete vyváženou a pestrou stravu, užívání potravinových doplňků není nikterak nutné.

autor: Tereza Horáčková, www.doformy.netZobrazit komentáře »
« Skrýt komentáře

Komentáře k článku

Přidat komentář
Jméno:
Opiště prosím kód captcha
pozn.: šedá - neregistrovaný uživatel, zelená - registrovaný uživatel, červená - administrátor


Další články v této sekci

Dále čtěte na SquashPage.net