aDSC_6658 aDSC_6658
aDSC_4136 aDSC_4136

Jak sázení ovlivňuje profesionální squash

28.04.2019 22:00

Sázky ke sportu neodmyslitelně patří a ani squash není v tomto ohledu výjimkou. Tento koníček má ovšem i odvrácenou stránku: četné skandály, které se v mnoha sportovních odvětvích nevyhnuly ani těm nejslavnějším jménům. Nad tím, jak sázení mění podobu profesionálního squashe, se ve svém článku pro Squash Magazine zamýšlel James Zug.

Sportovní sázení s sebou odjakživa přináší složité situace. V květnu 1536 Anna Boleynová sledovala tenisové utkání ve Whitehallském paláci, když ji posel krále Jindřicha VIII. požádal, aby se dostavila před královskou radu, kde byla posléze zatčena. Anna ale podle všeho nechala posla čekat, protože před odchodem chtěla vědět, jak dopadne zápas, na který si vsadila.

Spojení squashe a sázek nemá ani tak dlouhou, ani tak pohnutou historii jako vztah Anny a krále Jindřicha. Na začátku jednadvacátého století PSA spolupracovala se slavnou britskou sázkovou kanceláří Stan James (před rokem ji koupil Unibet). Malcolm Willstrop, známý anglický trenér, jí dokonce pomáhal vytvářet kurzy. Celá věc ale probíhala dost zmatečně, zčásti i proto, že PSA nebyla schopná zajistit kvalitní přenos ze zápasů. Zkrátka neexistovala záruka, že vše poběží tak, jak má. „Internetové sázkové kanceláře milují nový obsah, ale musí být bezpečný a musí fungovat spolehlivě,“ vysvětluje provozní ředitel PSA Lee Beachill.

V roce 2009 PSA začala sama zajišťovat přenosy z profesionálních turnajů a spustila SquashTV. O rok později uzavřela smlouvy, v rámci kterých dostaly služby pro sázkaře na starost externí firmy: zatímco Sportradar má práva na všechny herní statistiky, BetConstruct drží práva na videopřenosy. „Sportradar i BetConstruct nabízejí sázkařské komunitě ohromné množství agregovaného obsahu,“ říká Beachill. „Díky nim se squash dostane ke stovkám sázkových kanceláří po celém světě.“ Sázkaři mohou k sázení na squash využít desítky internetových sázkových kanceláří, které vysílají zápasy živě přes SquashTV. Například Bet365, největší internetová sázková kancelář na světě, vysílá všechny turnaje okruhu PSA. Nicméně jsem slyšel, že si hráči občas stěžují na vypsané kurzy, protože jim prý bookmakeři nedávají téměř žádnou šanci na vítězství.

V některých zemích si člověk stále může vsadit v kamenné pobočce sázkové kanceláře, ale u sázení online je dnes na výběr daleko větší množství sportovních odvětví i konkrétních sázkových příležitostí. Zvláště živé sázení během utkání – který hráč trefí tin příště? – a takzvané peer-to-peer sázení, kdy mohou dva kamarádi sázet proti sobě, začínají ukazovat svůj nesmírný potenciál na trhu internetových sázek.

Ve srovnání s ostatními západními zeměmi se sportovní sázení ve Spojených státech vyvíjí pomaleji. Američané na sporty sázejí již celá staletí, ale v tom dvacátém byl tento koníček většinou nelegální (Nevada legalizovala sportovní sázení v roce 1949 a tři další státy ji v omezené míře následovaly). Teprve loni v květnu zrušil nejvyšší soud zákon z roku 1992, který sportovní sázení zakazoval, a jednotlivé státy tak začínají umožňovat provozování této činnosti a řeší příslušnou administrativu. (Přehled toho, jak tento proces v jednotlivých státech probíhá, je k dispozici například ZDE. – pozn. překl.) Nejvlivnější sportovní ligy, jež celá desetiletí proti sázení aktivně bojovaly, mu dnes otevírají dveře. Například Sportradar má k dispozici data z NFL, NBA, NHL a NASCARu, zatímco Genius Sports uzavřeli spolupráci s Major League Baseball.

Vstup Spojených států na sázkový trh vedl k dramatickým změnám. Sázky přinášejí peníze a napětí, ale spolu s nimi se objevují i určitá rizika. Stejně jako u dopingu je zcela zásadní, aby squash zůstal čistý a zachoval si pověst bezúhonného sportu. PSA vyvíjí propracovaný systém opatření, která by měla zabránit jakémukoli ovlivňování zápasů, a z vlastních řad vybere člověka, jenž bude mít boj proti tomuto nešvaru na starost. Současný souhrn pravidel pro turnaje okruhu PSA z července 2018 má téměř sto stran, ale jen čtyři věty – sedm řádků – se zabývají problémem sázek a úplatků. Právě v této oblasti se dá s největší pravděpodobností očekávat spousta nových pravidel: WTA, která zastřešuje profesionální ženský tenisový okruh, se v podobném souhrnu pravidel věnuje tomuto tématu rovnou na dvaceti stranách.

V roce 2008 navíc Mezinárodní tenisová federace ve spolupráci s profesionálními okruhy a organizátory grand slamů založila Jednotku pro bezúhonnost tenisu (Tennis Integrity Unit, TIU), která nezávisle řeší všechny prohřešky týkající se sázek či uplácení. I přes existenci TIU se šíří četné zvěsti, že profesionální tenis, u sázkařů třetí nejoblíbenější sport, se ve velkém potýká s ovlivňováním zápasů, a to zvláště po roce 2012, kdy Sportradar začal živě přenášet skóre jednotlivých utkání na malých turnajích. Průzkum z minulého roku mezi třemi tisíci dvěma sty hráči ukázal, že čtrnáct a půl procenta – čtyři sta šedesát čtyři hráčů – mělo o ovlivňování zápasů informace z první ruky. Někdy byli součástí podvodu i umpiroví rozhodčí. Většinou se ovlivňování týká utkání na turnajích nižších kategorií, kde nejsou tak velké prize money a hráči jsou k takovému jednání náchylnější.

Všechny zápasy na velkých turnajích PSA budou přenášeny živě, což znamená, že na každém zápasu prvního kola – i pokud se bude konat na normálním kurtu, a ne na skleněném – bude přítomna kamera. Stejně tak bude zajištěno více živých přenosů z menších turnajů.

PSA zároveň v rámci boje proti ovlivňování zápasů začíná vystupovat proti některým zavedeným praktikám. Brzy již hráči nebudou moci mezi jednotlivými sety používat mobilní telefony, což bude pro některé squashisty představovat zásadní změnu, jelikož si byli zvyklí s trenéry, kteří zápas sledují živě na SquashTV, psát nebo telefonovat. Hráči budou také více oddělení od fanoušků, organizátorů turnaje a médií a standardní součástí akcí se stanou i oficiální tiskové konference, místo aby si hráči neformálně a v rychlosti povídali s novináři někde v zákulisí.

Pravděpodobně se bude jednat jen o první z mnoha změn, které vycházejí z nutnosti reagovat na stále patrnější přítomnost sázkařského byznysu ve squashovém prostředí. Profesionální squash je známý tím, že se s hráči může potkat a mluvit s nimi v podstatě kdokoliv, i když ani to už díky zvyšující se profesionalizaci celého okruhu tak úplně neplatí. Rostoucí obliba sportovního sázení je trend, který jen tak nezmizí, a je třeba počítat s tím, že v zájmu zachování férového soutěžení a bezúhonnosti našeho sportu už nebudou moci být squashisté v tak úzkém kontaktu s diváky jako dřív.

překlad: Jiří Hron
zdroj: squashmagazine.ussquash.comZobrazit komentáře »
« Skrýt komentáře

Komentáře k článku

Přidat komentář
Jméno:
Opiště prosím kód captcha
pozn.: šedá - neregistrovaný uživatel, zelená - registrovaný uživatel, červená - administrátor


Další články v této sekci

Dále čtěte na SquashPage.net