aDSC_6658 aDSC_6658
aDSC_9914 aDSC_9914

Bosu

28.02.2013 09:24

Autorka článku : Zuzka Kubáňová

V předešlém „úvodníku“ jsem rozebrala i shrnula možnosti výběru fitness cvičení a pomůcek. A to jak jejich zařazení do tréninku a tréninkového plánu, tak vhodnost pomůcek a cvičení pro různé tréninkové cíle. Nyní si rozebereme trochu více dopodrobna oblíbenou a často využívanou pomůcku BOSU.

Originál nebo ne?

Hned na začátek bych ráda uvedla na míru samotný název. Bosu je zaregistrovaá značka cvičení, na které se vyrábí i originál BOSU „půlmíč“. Ale různé firmy rychle zareagovaly na oblíbenost „půlmíče“ a začaly vyrábět svoje „bosu“. Ať již úspěšně a kvalitně, či neúspěšně a nekvalitně. Určitě je dobré vidět a vyzkoušet originál a teprve poté srovnávat další výrobky od dalších firem. Originál je samozřejmě slušně natažen na ceně, ale je zárukou kvality. V tomto případě bez debat. Výrobky od dalších firem stojí na rozhodně příznivější ceně, ale tam ptejte se na zkušenosti a kvalitu. Obojí se totiž liší výrobek od výrobku.

Rehabilitační pomůcka

Já sama jsem se k bosu dostala až po dvojnásobném výronu kotníku. Ačkoliv jsem s podvrtnutým kotníkem nikdy neměla problémy, stačilo jedno zaváhání a vazy v kotníku jsem si natáhla. A už to fičelo. Rychle zregenerovat, ať můžu zpět na kurty a nedoléčený kotník jsem si vyvrtla znovu (omluvou pro mě snad bylo, že jsem si výron udělala 14 dní před MS a na mistrovství jsem chtěla obhájit titul). Bylo mi doporučeno právě bosu. A jeho nestabilní plocha, díky které se skvěle posilují natažené a uvolněné vazy v kotníku. Začala jsem rovnovážnými cviky a postupně přicházela na další výhody této pomůcky.

Na rovnováhu vyzkoušejte – ve stoje na oblé i otočené rovné straně bosu:

- stoj na jedné mírně pokrčené noze, pánev v neutrální poloze (ani podsazená ani prihnutá záda), pupík přitažený k páteři, koukat dopředu před sebe, druhá noha „přiťukává“ palcem v přednožení pokrčmo

- náročnější varianta – to samé, ale druhá noha již v přednožení, pokrčená ve vzduchu, pravý úhel mezi bércem a stehnem

- varianta pro pokročilé – to samé jako předchozí, ale na stojné noze děláme podřepy

- další možnost – stoj na jedné noze, druhou před tělem krčíme a propínáme

Výbušná síla

Později jsem bosu ocenila v tréninku výbušné síly a síly stehen. Přeci jen rehabilitační cviky byly super, ale chtělo to trošku akce. A hlavně po čase byl vidět i velký pokrok v rovnováze a stabilitě a bylo třeba si cvičení trochu ztížit. Začala jsem dřepy, později dřepy s výskokem a potom výskokem na bosu ze země na obě nohy– udržení stability v podřepu (kontrola pánve, zataženého břicha) – seskok z bosu na zem do dřepu a co nejrychlejší výskok do výšky. U toho se člověk i pěkně zadýchá :-) Variant je mnoho. Později jsem již vyskakovala ze země na bosu jen na jednu nohu nebo si na zem dala další překážku a po seskoku z bosu jsem měla za úkol něco dalšího hned přeskočit. Výbornou variantou šetrnou ke kloubům jsou dřepy s výskokem z bosu otočením se o 180° a dopadem znovu na bosu. Pokud máte možnost dvou „půlmíčů“, pak je výborné skákat z jednoho na druhý obounož nebo výpady s jednou nohou na jednom „půlmíči“ druhou na druhém a při odrazu nohy ve vzduchu vyměnit. U těchto
dynamických cvičení si ale vždy uvědomte, že je potřeba si vždy hlídat rovnováhu, cviky provádět plynule a kontrolovaně. Dbát na postavení pánve, zatnutí břišního svalstva a mírně pokrčená kolena.

Psychika

Bosu ale skvěle pomáhá i při soustředění. Nejen, že je třeba se opravdu na cvičení soustředit, ale pokud tuto pomůcku zařadíte i do intervalového tréninku, uvidíte výsledky! Například vyzkoušejte sérii squashových úderů v rychlém běžeckém tempu a pak svého svěřence vyslat na jednu minutu soutředit se pouze na udržení rovnováhy na bosu míči. Hráč tak musí přepnout ze dvou úplně rozdílných cvičení a tréninku to dodá na zajímavosti, pestrosti a váš svěřenec se také musí přizpůsobovat naprosto jiným a novým požadavkům. Takových variant, které se dají vložit do tréninkové jednotky je mnoho.

Kruhový trénink

Bosu je často využíván i v kruhových trénincích nebo v trénincích osobních fitness trenérů. A můžete na něm posilovat nejen spodní část těla, ale i břicho nebo paže. I když k posilování břišního svalstva i paží znám lepší pomůcky, o kterých se budeme bavit příště. Takže pokud se s bosu potkáte i v těchto fitness odvětvích, buďte nadšeni. Tímto se pomalu dostáváme k sálovým skupinovým lekcím.

Sálové lekce

Na bosu se dělají i skupinové hodiny v sále. Tady ale pozor s výběrem lekcí. Lekce můžou být zaměřeny různě a instruktoři mohou vést hodinu velmi dobře a nebo také úplně špatně. Záleží opět na tom, co chcete a co od hodiny očekáváte. Bezmyšlenkovité „hopsání“ po bosu s nezatnutými břišními svaly a větami typu „na bosu posilujete střed těla ať chcete nebo ne“ nejsou vůbec pravdou. Takže pokud chcete trénovat rovnováhu a zpevňovat hluboké břišní svalstvo, abyste se vyhnuli třeba bolestem zad, mělo by být cvičení na bosu plynulé, vědomé. Pokud se chcete jen pěkně zadýchat a užít si toho, že vás bosu v rovnováze rozhazuje, pak i taková „hopsavá“ lekce bude tím pravým pro vás. Jasné, důležité je se hýbat a mít z pohybu radost. Ale i na takových lekcích by vás dobrý intruktor měl upozornit na chyby, kterými si můžete spíš ubližovat. A pokud na to dbá, pak by to mohl být dobrý instruktor :-).

Příště se podíváme na kloub další „nestabilní ploše“ a pomůcce, kterou už má a může mít doma každý. Představíme si minitrampolínku a její možnosti využití doma i v sálových lekcích, kde je, na rozdíl od bosu, využívána častěji.



Zobrazit komentáře »
« Skrýt komentáře

Komentáře k článku

Přidat komentář
Jméno:
Opiště prosím kód captcha
pozn.: šedá - neregistrovaný uživatel, zelená - registrovaný uživatel, červená - administrátor


Další články v této sekci

Dále čtěte na SquashPage.net