aDSC_6658 aDSC_6658
aDSC_9348 aDSC_9348

Jeden game s André Haschkerem

Stálicí české squashové scény posledních měsíců se stal německý hráč André Haschker. André je již několikátou sezónu členem extraligového týmu SC Strahov A, účastní se PSA turnajů hraných na půdě Čech i Slovenska, vidět jsme jej mohli i v rámci  Mistrovství Evropy klubů v září 2012 v Praze v řadách vítězného týmu Black & White Racket Club Worms (André v posledním finálovém zápase s Timem Vailem rozhodl o prohře Buldoků Praha). Využili jsme proto příležitosti, kdy se André účastnil PSA turnaje Prague Open 2012  (22. – 24.11. 2012) a požádali jsme tohoto sympatického, 29-ti letého hráče, rodáka z Drážďan momentálně žijícího v Norimberku, o rozhovor.

André, právě jsi dohrál velmi dlouhý zápas proti Adamu Murillsovi (pozn. redakce : zápas 1.kola Prague Open). Bylo to 101 minut brutálního squashe. Jak se po zápase cítíš? Jsi připraven dnes večer znovu hrát? Dalších pět setů?

Zrovna teď se cítím doopravdy trochu unavený. Čtvrtfinále proti Joanovi Lezaudovi z Francie bude znovu velmi těžká záležitost. Musím se před zápasem dobře zahřát a potom uvidíme, co se stane … (pozn. redakce : André prohrál ve čtvrtfinále 9/11, 9/11 a 9/11)

Tvá fyzická připravenost je neuvěřitelná, jak moc se na ni soustředíš při tréninku? Kolik času trávíš v posilovně? Kolik času strávíš na kurtu? 

Velmi děkuji. Protože nemám schopnosti Jonathana Powera, snažím se být silný alespoň v ostatních stránkách své hry, ale trénuji samozřejmě všechny dovednosti. Nemohu uvést přesný rozvrh hodin, to se mění podle toho, v které části sezóny právě trénuji. Ale být v dobré fyzické kondici je v dnešní době nezbytné, že?

Jsi členem vítězného týmu Evropského mistrovství klubů 2012 Black & White Racket Club Worms. Součástí týmu je také Nick Matthew, David Palmer, Marcus Berrett a další dobří hráči. Jak často s nimi můžeš hrát nebo trénovat? Jaké jsou tvé osobní  vztahy s nimi?

Vztahy s nimi mám velmi dobré - všichni jsme tento rok měli stejný cíl a to titul. Trénovat s Nickem Matthewem a Davidem Palmerem je obtížné, protože oba žijí v zahraničí. Ale Marcus Berrett vcelku často jezdí do klubu ve Wormsu, aby tu trénoval, takže když se potkáme na kurtu, je to opravdu pořádný trénink - nikdo nehraje těžší a přesnější míče než on!

V posledních dvou letech jsme tě mohli často vidět hrát v Praze. Jsi na soupisce extraligového týmu SC Strahov, účastnil ses Synot Tip Open v prosinci 2011, tohle léto jsi byl členem Worms teamu během ECC. Stává se Praha tvým druhým domovem? 

Skoro :-). Pro mě je Praha velmi přívětivé město s dlouhou kulturní historií. A hrát s kluky ze Strahova je vždy velká zábava. A protože jsem se narodil v Drážďanech, cítím se mnohem víc propojený s tímto městem. A nikdy nevíte, co se v životě stane dál …

Kdy tě znovu uvidíme v Praze?

Kdy bude v Praze další turnaj :-) ?

Zatím jsi dosáhl dvou finále na turnajích PSA, kdy tě uvidíme na nejvyšším stupni? 

Je to pro mě stále velký cíl, vyhrát jeden z PSA turnajů, ale ve squashi vždy máte protivníka, který chce to samé. Klíčem je tedy trpělivost …

Co zatím považuješ za svůj největší úspěch ve squashi?

Zatím za tři své největší úspěchy považuji výhru ligy s německým klubem Worms v roce 2011, třetí místo s německým národním týmem v květnu 2012 na ME týmů v Norimberku a výhru tady v Praze v září 2012 v Mistrovství Evropy klubů, kdy jsme porazili Buldoky Praha ve velmi vyrovnaném finále.

Na tvé webové stránce jsme nalezli informace o tobě jako trenérovi. Doplníš pro naše čtenáře víc informací? Jak často trénuješ  a kolik hráčů? Dosáhli již tví žáci nějakých úspěchů? Zamýšlíš se stát squashovým trenérem, později, až skončíš kariéru hráče? 

To je také možnost. Přestal jsem s individuálními hodinami v roce 2010, pak jsem ale rozběhl letní soustředění a nějaká soustředění během sezóny. Je to práce, kterou dělám rád. Jsem rád, když mohu sdílet své zkušenosti s ostatními hráči, stejně jako poskytovat nejnovější sportovní cvičení. Nedělám rozdíly mezi věkem nebo pohlaví - každý, kdo sdílí mé zaujetí pro hru a má vůli se zlepšovat, je vítán.

Už jsi v německé Top 5 docela dlouho - jaká je podle tebe popularita squashe v Německu? V roce 2012 Německo společně s tebou skončilo na skvělém třetím místě v ME týmů v Norimberku. Dočkáme se podobného výsledku v brzké době znovu? 

V roce 2013 v Amsterdamu se německý tým bude znovu velmi snažit! Squash má v Německu své fanoušky, o tom nepochybuji. Ale je to stále „malý“ sport, závislý hlavně na majitelích komerčních klubů. Na druhou stranu, je tu několik vášnivých lidí, jako například sponzor a manažer klubu Worms Michael Zehe z ROWE Motoroil, který chápe, jak skvělým sportem squash je. A uznává, co squash vyžaduje od hráčů, kteří ho představují na nejvyšší úrovni. Bez něj a mého osobního sponzora, WELCOME HOTEL group, by pro mě byly věci mnohem složitější.

André Haschker hrající na Olympijských hrách 2020, co na to říkáš ? 

To je těžká otázka. To, zda se squash bude účastnit Olympijských her 2020, závisí především na Mezinárodním Olympijském Výboru. V té době mi bude už 37 let. Takže dva velké problémy…

Máš rodinu - ženu a dceru. Jak dokážeš sloučit profesionální hraní squashe (cestování, trénování) a čas věnovaný rodině? Hraje tvá žena také squash? A co vaše dcera? Už také bere raketu do ruky ?

Sloučit kariéru profesionálního squashisty a rodinný život není snadné, na to vemte jed! Naštěstí mě žena, ač sama nemá se squashem nic společného, velmi podporuje v žití mého snu. A naší tříletou dceru velmi baví chodit se mnou na kurt. Miluje tanec, stejně jako její matka, a také nadšeně hraje fotbal. Takže v naší rodině je zájmů mnoho. Uvidíme …

André, za redakci děkujeme za rozhovor a přejeme hodně splněných squashových i osobních snů. Zobrazit komentáře »
« Skrýt komentáře

Komentáře k článku

Přidat komentář
Jméno:
Opiště prosím kód captcha
pozn.: šedá - neregistrovaný uživatel, zelená - registrovaný uživatel, červená - administrátor


Další články v této sekci

Jeden game s Lucasem Serme

Poražený finalista turnaje Prague Open 2012 - Francouz Lucas Serme se s námi po zápase podělil o své dojmy z turnaje a prozradil i něco ze svých plánů do budoucna. Lucas již několik let patří mezi... Celý článek »
Sunday, 02. December 2012 12:47 0 komentářů

Jeden game s Maheshem Mangaonkarem

Mahesh Mangaonkar, čerstvý vítěz PSA turnaje Prague Open 2012, poskytl naší redakci bezprostředně po finálovém zápase krátký rozhovor. Mahesh byl v měsící 11/2012 jako 18-ti letý světová 2 v... Celý článek »
Sunday, 02. December 2012 12:09 0 komentářů

Dále čtěte na SquashPage.net